Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Jandák v porcelánu

HN.IHNED.CZ  9. 9. 2005  
Musíme najít "klíč k bruselským a norským velkým penězům", pravil včera na tiskové konferenci ministr kultury Vítězslav Jandák. Norsko totiž podle něj "vydělává na ropě a chce přispívat na památky". Co si asi pomyslí takový norský velvyslanec, až si tohle přečte? Hurá, konečně si někdo našich ropných, ladem ležících dolarů všiml?

Předseda vlády vsadil na Jandákovu rádoby zemitost. Jestli to zabere na skupinu voličů, která nadšeně sleduje Slunce, seno a pár facek, to se teprve uvidí. Kde to ale určitě nezabere, je křehké pole mezinárodní diplomacie.

Slušně vychovaný ministr z kulturní země, který se ocitne v situaci, kdy něco potřebuje, by postupoval asi následovně. Do Norska by se objednal na návštěvu a při vhodné příležitosti by pochválil vyhlášenou norskou civilizovanost, slušnost, pracovitost, mezinárodní aktivitu a pomoc chudým zemím (v přepočtu na obyvatele dává Norsko nejvíc na světě). Pak by vkusně vznesl žádost.

Toto obhroublé chování jde ovšem ruku v ruce s tím, jak český stát k památkám přišel. On je totiž zkonfiskoval, často nevybíravě a nespravedlivě, a chyby napravuje jen neochotně. Proto se potomci majitelů soudí o památky celých patnáct let od převratu a ještě pár let budou. Chce-li ministr radu, jak pomoci památkám, zde je: Maximum jich vrátit.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.