Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Jeden pán z Ráje

HN.IHNED.CZ  22. 4. 2005  

Už jsme měli premiéry z různé líhně. Václav Klaus se za Husáka schovával ve Státní bance československé, Stanislav Gross se učil na strojvůdce. Toto tu však ještě nebylo. Nový "premiér v očekávání" Jiří Paroubek působil za normalizace v podniku Restaurace a jídelny, a to dokonce na středně vysokém manažerském postu.
Pro čtenáře, kteří si tu dobu již nepamatují, se vyplatí připomenout, o čem a o kom všem v nedostatkové ekonomice

rozhodovali lidé v podobné šéfovské pozici. Který hospodský dostane kterou hospodu či restauraci, kde budou mít plzničku, kde "jenom" smíchov a kde braník či holešovice, kam se budou zavážet spartičky, ameriky a kam zase ne, kde se bude vařit, kde bude jen tlačenka, kde se možná vymaluje a nakoupí nové nádobí a kdo si přijde na hospodu se zrekonstruovanou kuchyni či interiérem.

Tento Ráj (pro dnešní neznalou mládež: Restaurace a jídelny), to byla panečku výkladní skříň socialismu! Asi podobně jako podnik s názvem Ovoce a zelenina nebo Pražská stavební obnova, která koneckonců celá i v těch zasviněných uniformách v tom Ráji už od rána seděla a byla odpovědná za to, že dršťková polévka došla už za pět jedenáct.
Svět Ráje stál na kamarádšoftech, byl to svět službiček a protislužbiček, protekcí, frakcí a partiček. Zkrátka to bylo asi jako svět české politiky a politických stran. Dobrá průprava. Až nový premiér poskytne první rozhovory, nebude marné si na staré blahé časy Ráje zavzpomínat.

Ale je tu ještě nejméně jedno téma. Ta Československá strana socialistická, do které "předseda vlády v očekávání" vstoupil za normalizace. Nějaký pohrobek této strany ještě existuje, právě se jmenuje bflmpsvz nebo tak nějak. O jaký socialismus v reálném socialismu vlastně šlo? Proč tam Paroubek vstupoval? Chtěl změnit reálný socialismus uvnitř Národní fronty v nějaký socialismus ryzejší a opravdový?

Předevčírem Jiří Paroubek novinářům sdělil, že do strany socialistické vstoupil v osmnácti a vystoupil v roce 1986, když zjistil, že strana je dobrá leda "ke sbírání kostí a papíru". Proč takové poznání trvalo šestnáct let? Je spíše otázkou, jestli se Paroubkovi pohodlná politická angažovanost v závětří Národní fronty spíše nehodila při budování rajské kariéry.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.