Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Kalousek volby přežije

HN.IHNED.CZ  14. 11. 2005  
Jediný kandidát na šéfa lidovců, dosavadní předseda Miroslav Kalousek, získal 80 % hlasů; to jsou současní lidovci v kostce. Skutečným překvapením jejich předvolebního sjezdu bylo snad pouze to, že na něj přispěchal na pomoc prezident.
Z čistě stranického pohledu je Klausův postup logický. Zdá se, že ODS zatím není příliš schopna zvyšovat své volební preference. Pokračování vlády ČSSD si prezident zjevně nepřeje, a proto by svou autoritou mohl zkusit preference lidovců. Nadto je o Klausovi známo, že je vděčný za loajalitu a dokáže ji oplácet: Kalousek je vůči němu loajální už od dob pádu IPB. A pak jde o to, že Klaus chce být prezidentem znovu a lidovce k tomu potřebuje.
Stranické ambice jsou tradičně malé: toužit po dvouciferné podpoře znamená toužit po deseti procentech. Však i podpora KDU-ČSL zůstává stabilní. Volit tuto mírně konzervativní stranu je především věcí rodinné i regionální tradice. Podpora je stejná, ať už straně šéfoval na české poměry kultivovaný Lux, proevropský Svoboda nebo lehce obhroublý Kalousek. Neměnila se, když Kalousek vytlačoval Grosse, ani když zas jeho upozadil "pásový traktor" Paroubek. Nezáleží, je-li slyšet jediný křesťanský fundamentalista v české politice Jiří Karas, nebo se ho zrovna daří umlčet.
V kuloárech sjezdu se říkalo, že když ODS s lidovci nevyhrají, Kalousek padne. Jenže ani to není jisté. V době opoziční smlouvy měli půst, a nic se nedělo. Ve skutečnosti je jisté jen to, že věčný čekatel Jan Kasal zase nebude ministrem.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.