Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Karabáč byl jen atrapa

HN.IHNED.CZ  23. 3. 2005
Evropská unie se rozhodla rozvolnit Pakt stability a růstu, který měl mít úlohu jakéhosi karabáče, který přinutí země k větší fiskální disciplíně. Hříšníci měli být odsuzováni k placení citelných pokut ve výši procent HDP. Doba, kdy politici tato pravidla vymýšleli, je ale ta tam. Pravidla byla přijata vůlí velkých zemí a když jejich autoři vysvětlovali neoficiálně jejich smysl, uváděli příklad jižních zemí (Itálie, Řecko), které by snad mohly zneužívat společné měny k laxní pohodlné jízdě na cizí účet. Asi se předpokládalo, že pořádkumilovní Němci budou mít ve svém účetním domě ordnung vždy. Dlouhotrvající stagnaci si Němci nedokázali připustit.
Jenže evropská krajina se nám od té doby hezky proměnila. Řecko pakt ignoruje, Itálie co se dluhu týče také, ale hlavně, již delší dobu nejsou schopny dodržovat slíbené ani Německo a Francie, tedy sami tvůrci ideje přísných pokut pro hříšníky.
Jak tedy hodnotit volnější pravidla? Pohledů na věc je mnoho, stejně jako protichůdných zájmů. Je tu celoevropský zájem na stabilitě eura, ale je tu také zájem malých zemí, které by rády věřily, že velké země budou dodržovat pravidla. I u nás jsou lidé, kteří chtějí přijmout euro co nejdříve, a jiní, kteří chtějí opak (u nás je to dokonce populární hlava státu). Vědí Češi, co je v tomto ohledu jejich národní zájem? Chce třeba ODS - budoucí vládní strana - přijmout euro brzy, nebo co nejpozději? Když nevíme, co chceme, tak se nám i těžko hodnotí poslední evropské události.
Jeden legitimní názor říká, že vlády ve všech evropských zemích potřebují přísná pravidla a dozor samy nad sebou, jinak nebudou schopny držet státní finance v pořádku. Jak se nyní bez přísných pravidel paktu bude nastolovat disciplína? Jenže druhý, stejně legitimní názor říká, že je nesmyslné litovat rozpadu něčeho, co stejně nikdy nefungovalo, něčeho, co od začátku platilo jen na papíře. To si někdo vážně myslel, že donutí Německo v recesi, aby platilo pokuty ve výši procent HDP? Německo se potácí na hraně recese, nezaměstnanost je stále vyšší a nějakou tu mastnou pokutku by voličům asi těžko někdo vysvětlil.
Další argument říká, že vlády mají být samy dostatečně ekonomicky gramotné, aby věděly, proč je dobré rozumně rozpočtově hospodařit. Žádný pomyslný karabáč prostě ekonomickou gramotnost a rozum nenahradí. Je asi docela racionální, že se Evropa místo vymýšlení nových svěracích kazajek, které nejdou zašněrovat, soustředí na obnovu hospodářského růstu. Příslibem je, že v rámci globalizace jiná cesta než liberalizace ekonomik a snižování daní nakonec prostě není. A politikům už to začíná docházet.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.