Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Kdo Merkelové nepřeje?

HN.IHNED.CZ  25. 11. 2005

Tak mizerné prognózy, jaké dává kancléřce Merkelové světový ekonomický tisk, se hned tak nevidí. Ostrým odsudkem počastoval například vládní program časopis The Economist. Britský týdeník poukazuje na to, že většina rozumných věcí, které se podařilo do programu prosadit, se bohužel netýká přímo hospodářství: nová německá vláda se hlásí k více proamerické politice a k tvrdšímu postoji vůči Číně a Rusku.
Křesťanským demokratům se sice podařilo prosadit do programu drobné reformy pracovního práva a zvýšení důchodového věku na 67 let, jenže se museli vzdát radikálnějších požadavků na liberalizaci trhů a umenšení státu blahobytu. Většina reforem se soustředí na snížení rozpočtového deficitu. Schodek se má snižovat o 35 miliard eur ročně, toho ale nebude dosaženo snižováním veřejných výdajů, ale zvyšováním daní. Základní sazba DPH se má zvednout ze 16 na 19 procent, bude zrušena celá řada výjimek a daňových prázdnin, v nejvyšším pásmu daně z příjmu bude sazba zvýšena ze 42 na 45 procent.
Přitom jedna z největších bolestí německé ekonomiky je nechuť spotřebitelů utrácet. Velká koalice se prý chystá opakovat chybu Japonska, které se v roce 1997, tedy po pěti letech krize a deflace, rozhodlo zvýšit spotřební daně a také díky tomu se podařilo prodloužit krizi o další zbytečná léta.
Autoři koaličního dokumentu chtějí odložit zvýšení daní na začátek roku 1997. Spoléhají na to, že mírné oživení ekonomiky bude zatím pokračovat a že se podnikatelé a obchodníci budou předzásobovat před zvýšením DPH. Důvěru spotřebitelů má posílit to, že stát dává razantně najevo ochotu zlepšit své hospodaření. Vláda počítá s tím, že se časem uvolní měnová politika ECB. Jenže podle The Economist se bude dít opak. Oživení v eurozóně povede ke zvyšování úrokových sazeb, které již začíná. ECB nebude snižovat sazby. Chudák Německo, konstatuje The Economist. Útěchou pro Merkelovou může být pouze to, že britský týdeník se, například v případě makroekonomických vyhlídek USA, často mýlí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.