Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Koalice bez Marťanů

HN.IHNED.CZ  12. 10. 2005
Ještě před pár týdny to vypadalo, že je vládní koalice před rozpadem. Zákoník práce chtěli sociální demokraté schvalovat s komunisty, eventuálně s Marťany, v Kramářově vile premiér hostil Grebeníčka a dohadoval s ním vyšetřovací komisi pro privatizaci celého chemického průmyslu. Co se teď najednou stalo?
Urážlivé slovní výpady mezi Miroslavem Kalouskem a Jiřím Paroubkem utichly. Rozpočet projde. Na zákoníku práce se koalice ráno překvapivě dohodla, pak kompromis zhatil ministr Škromach, ale s výsledkem počkejme na sněmovnu. A vyšetřovací komise bude jen pro Unipetrol, jak to od počátku žádala ODS a lidovci.
Jsou tu podle všeho dvě vysvětlení. Paroubek (a možná i komunisté) si chtěl otestovat reakci veřejnosti a médií na možnou budoucí spolupráci obou stran. Co to udělá s preferencemi ČSSD i samotného premiéra? Jak ostré budou názory komentátorů, jak dokáže reagovat opozice? Co si lidé myslí o komunistech ve vládě, uzrál na to čas? To vše má nyní Paroubek zmapováno. Myšlenka na spolupráci s komunisty putuje prozatím zpět do láhve, špunt však zůstane výhrůžně vytažen.
Premiér byl jako neomalený cestující v plném autobuse. Udělá si na všech stranách prostor lokty, a když má kolem sebe spoustu místa, třeba pustí blahosklonně někoho sednout. Obdivovat to netřeba, protože o hodnoty a ideály tady nejde, ale z čistě mocenského hlediska je to účinné. Prostor si udělal na všechny strany - a co teď budou říkat ti, kteří před pár týdny věštili, že je už koalice s komunisty upečená?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.