Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Kořeny českého euroskepticismu

HN.IHNED.CZ  1. 4. 2005

Dle všemožných průzkumů veřejného mínění to vypadá, že Češi patří mezi jeden z nejeuroskeptičtějších národů Evropy. Podpora evropské ústavní smlouvě klesá, většina našich europoslanců jsou militantní euroskeptici, hlava státu se chvěje odporem při vyslovení slova euro a do unie zve Kazachstán.
Existuje tedy něco jako typicky český europesimismus? Má své příčiny v české povaze, národním charakteru či v tomto regionu? Je nějakým způsobem intelektuálně zajímavý, specifický či odůvodnitelný?
Patrně ne. Podle všeho to vypadá, že se negativní evropská karta stala spíše náhradním prostředkem politického boje. ODS dosud věrně kopíruje postoj svého čestného předsedy Václava Klause. Jeho tradiční antiunijní nota není pouze věcí nějaké víry či přesvědčení. Kromě podpory normálních pravicových voličů či voličů ODS mu má srovnávání Evropské unie s RVHP a jiné excesy pomoci získat podporu a popularitu na koncích politického spektra.
Stejně pragmaticky konstruovaný voličský lapač používá ODS. Právě její elektorát patří podle průzkumů mezi spíše proevropský a ODS se pokouší získat podporu také mezi extremistickou voličskou sedlinou. Své proevropské voliče tím jistě nezastraší. Ti za prvé věří, že to ODS nemyslí tak úplně vážně, a za druhé - pokud chtějí jít k volbám - příliš jiných možností jim nezbývá. Těžko dnes hledat například živnostníky či podnikatele, kteří by chtěli volit sociální demokracii, a žádný nový důvěryhodný subjekt na pravé části politického spektra se už asi do voleb nezformuje.
Politická síla europesimismu je přímo úměrná politické slabosti eurooptimismu. Komunikační schopnosti Vladimíra Špidly jako předsedy vlády a stranického lídra byly chabé, Stanislav Gross je nevyzrálý a jeho znalosti Evropské unie jsou na úrovni občanské nauky střední školy, nehledě na to, že důvěra v jeho osobu je dnes pod bodem mrazu. A Cyril Svoboda jednak neoplývá charismatem a jednak reprezentoval příliš malý a slabý politický subjekt.
Antievropanství získává na síle také kvůli tomu, že vláda není populární. Vztek na tuto vládu se projevuje a transformuje také jako vztek na Evropskou unii.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.