Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Koruna na výletě

HN.IHNED.CZ  30. 11. 2005  
Kurs koruny vůči evropské měně láme rekordy. Nárůst posledních dnů je poměrně prudký. Podle všeho jde o reakci na to, že Bratislava oznámila v pátek vstup slovenské koruny do kursového mechanismu ERM II, který je předsíní eura. Proč by ale měli investoři oceňovat českou korunu za slovenskou píli?
Smiřme se s tím, že ne každý vývoj na finančních trzích je podtržen přesvědčivou logikou. Investoři mnohdy vnímají určitý region jako celek. Bývaly doby, kdy pohyby polského zlotého ovlivňovaly kursové pohyby ostatních transformujících se zemí.
Jenže Polsko má dnes novou, ne právě trhulibou vládu, a maďarské makroekonomické parametry vykazují značný stupeň nerovnováhy. Se zvláštní vlnou pozitivního sentimentu se teď svezla především koruna česká. Jmenuje se také koruna jako u východních sousedů a slovenská měna je sama "malá" na to, aby sama stačila absorbovat celou vlnu investorského entuziasmu.
Jinak bychom si museli náhlý prudký výkyv koruny směrem vzhůru vysvětlit kongresem ODS a to přece jen dost dobře nejde. Politickou stabilitu oceňují investoři především v dlouhodobém horizontu. Takže česká koruna je v tuto chvíli na takovém sentimentálním výletě v Tatrách a podle všeho se z něj brzy vrátí. Nějaký intervenční zásah ČNB není proto moc pravděpodobný.
Věc jiná je dlouhodobá a střednědobá prognóza. Koruna bude i nadále posilovat, pouze to tempo nebude křiklavé, ale mírné, takřka neviditelné. Nebude to už výlet, nýbrž vleklá pouť vzhůru. Perspektivy české ekonomiky jsou v tuto chvíli dobré, hospodářský růst má relativně zdravé základy. A žádné politické zemětřesení na obzoru není.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.