Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Kouzlo kapitalismu

HN.IHNED.CZ  1. 11. 2005
Nejen rychlost hospodářského růstu překvapila letos i optimisty, nejen export se vyvíjí lépe, než se čekalo. Rekordy lámou i zisky největších českých firem, v čele s ČEZ a bankami. Čím to?
ČEZ dnes těží z několika věcí. Ceny energií dramaticky rostou, přitom poptávka po elektřině neklesá a klesat jen tak nebude. Spotřebitel nemůže utéci k plynu či topnému oleji. Nadto ČEZ těží z laciného nákupu distributorů energie od státu. I jeho agresívní expanzi do ciziny podporuje stát. ČEZ však také najde svůj strop. Ceny energií nemohou být vyšší než v západní Evropě, růst ekonomiky může časem zpomalit a nákladnost zahraniční expanze teprve otestuje čas.
Zisky bank mají jiné důvody. Před pár lety investovaly do nových modelů řízení, sítí a softwarů, propustily tisíce lidí a nyní sklízejí ovoce. Lidé díky ekonomickému růstu bohatnou, svěřují bankám více peněz, jiní se více zadlužují a kupují další finanční služby. I tady ale bude hranice. Časem bude mít kreditní kartu, stavební spoření či pojistky skoro každý. A počet bankovních produktů, které je jeden člověk schopen vstřebat, zůstane omezený. (Část japonského ekonomického problému 90. let spočívala na straně poptávky: v tom, že lidé nemohli mít další ledničky, faxy, pět telefonů a tři auta.) Jiná mez spočívá v tom, že poplatky nemohou být vyšší než jinde v Evropě. Jinak lidé a firmy přesunou úspory do zahraničí.
Jsou zisky velkých firem oprávněné? To je filozofická otázka. Analytici říkají: jestli se vám nelíbí něčí zisky, kupte si jeho akcie! Platí to pro ČEZ, Zentivu i Erste Bank. Toť pravé kouzlo kapitalismu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.