Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Krach reforem v Tokiu

HN.IHNED.CZ  9. 8. 2005
K poměrně nečekanému zvratu došlo včera v Japonsku. Premiér Koizumi prohrál klíčové hlasování o privatizaci pošty. Nešlo ovšem o obyčejné hlasování o poště ani o obyčejné hlasování o privatizaci. Privatizace pošty se měla stát pilířem ekonomických reforem, se kterými to teď vypadá bledě. Proti Koizumimu se postavili jeho vlastní poslanci - a šance, že se svým reformním plánem vyhraje předčasné volby, není příliš velká.
Pošta v Japonsku nestojí na okraji zájmu jako u nás v Evropě. Naopak. Znamená doslova koncentraci politické a státní moci. Japonský poštovní systém spravuje úspory za tři tisíce miliard dolarů. Jde prakticky o stejně vlivný nástroj státní politiky, jako je rozpočet. Stát takto dotuje úroky a pojišťovací schémata většiny obyčejných Japonců. Jenže jde také o to, že stát tyto úspory využívá k podpoře malých firem i velkých firem, zemědělské politiky, stavebnictví a skrze rozvojovou banku k podpoře státem organizované proexportní politiky a k organizování podpory nových technologií. A o tom všem vždy (spolu)rozhodovali politici především ze strany LDP, která v zemi vládla po desetiletí.
Kdyby se Japonci rozhodli tento nákladný a tuhý systém konečně odstranit, znamenalo by to de facto plné přijetí evropského ekonomického modelu, který je proti tomu japonskému přece jen velmi transparentní. My Evropané a Američané totiž dáváme státu, co mu náleží (skrze daně) a zbytek necháváme soukromé sféře. Poměrně snadno se pak vliv státu v ekonomice spočítá a změří.
Vtip je v tom, že k tajnosnubnému ekonomickému systému dosud tíhne většina východní Asie. Nečekaně velký vliv mají politici také v Jižní Koreji, v Indonésii, v Thajsku i v Singapuru - a to nemluvíme o Číně. Kdyby Japonsko coby hospodářsky nejsilnější země východní Asie omezilo vládu státu nad byznysem, byl by to zářící příklad pro zbytek regionu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.