Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Krize staré unie

HN.IHNED.CZ  20. 6. 2005
Šeredně se zmýlil, kdo doufal, že dvojí referendové "NE" z Francie a Nizozemska přiměje evropské lídry k elementární dohodě a kompromisu. Ratifikace evropské ústavy je u ledu a zkrachovalo jednání o společném rozpočtu na příští léta.
Příčinou současné krize není spor mezi novými a starými členy unie. Rozkol je mezi původními členy unie. Ústavní smlouvu odmítla Francie a Nizozemsko. O rozpočet se pře Francie s Británií. Nováčci o kompromis stáli, chovali se jako beránci.
Británie se odmítla vzdát svého miliardového rabatu s tím, že nemá záruky redukce společné zemědělské politiky. Britský postoj k ní je sympatický, vždyť je to nejobludnější koule na noze unie. Proto se také ozývá, že nové členské země by se měly s Británií spojit. Má zdravou ekonomiku, ví, že důležitější je investovat peníze do vzdělání než do hnojení. Tak proč se s ní nespojit?
Jenže Británie má v našem regionu nevelké obchodní zájmy. Jsou to velké německé podniky, které svým exportem táhnou i českou ekonomiku a český (i polský) vývoz. A navíc: početní polští zemědělci si nové dotace docela oblíbili, přestože dostávají proti západoevropským kolegům sotva zlomek. Představa zformování probritského postkomunistického bloku je dosti iluzorní.
Do voleb ve Francii a v Německu se v unii pravděpodobně mnoho podstatného nezmění. To je neblahé. Unie má být silným a vypočitatelným hráčem pro okolní svět. Musí se aktivně a s vizí účastnit jednání o světovém obchodě, být věrohodným partnerem pro strategická a bezpečnostní jednání od Iráku po Afriku.
Nadějí je provázanost evropského byznysu. Právě ten má nyní největší zájem, aby krize byla zažehnána.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.