Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Kultivace Jahnem

HN.IHNED.CZ  14. 10. 2005  
Místopředseda vlády Martin Jahn nebude pražským volebním lídrem ČSSD. O osudu jeho vládního působení zatím není rozhodnuto.
Jahnův odchod se může stát pro ČSSD určitým bodem zvratu. Může to být chápáno, že strana vzdává boj o středového vzdělanějšího voliče, protože za Jahna nenajde žádnou adekvátní náhradu. Ať budou Jahn s Paroubkem říkat cokoli, bude rozhodnutí nekandidovat chápáno jako gesto: vicepremiérovi nesedí koketérie s komunisty. Jahnovo ne je dobrou zprávou pro ODS - Topolánek má v Praze výhru téměř jistou.
Pro dlouhodobou kultivaci české politiky ale dobrou zprávou není. Chronickou nemocí je, že společenské elity nechtějí mít s politickými partajemi nic společného.
Jahn má prestižní zahraniční vzdělání a zkušenost, není ideologicky zavilý, umí jazyky, je kultivovaný. Kdyby kandidoval, časem by tím donutil ODS angažovat někoho srovnatelného. Pozitivní spirála by se začala roztáčet. Strany by se odpouzdřily. Nebo by tu byla alespoň naděje.
Teď místo Jahna zřejmě napochoduje Stanislav Křeček, bojovník za bytový apartheid a práva těch, co jim komunisté přidělili dekret na byt. V politických stranách zůstanou bezpečně zabydlení strejcové, neumětelové a agresívní ideologové.
Buďme ale upřímní: Jahnovo nasazení působilo od začátku poměrně ležérně, málo bojovně a tak jakoby neangažovaně. Konec je vlastně stejný jako začátek. Takhle se asi politika opravdu dělat nedá.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.