Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Líbánky s komunisty

HN.IHNED.CZ  22. 9. 2005
Komunisté jednají s premiérem Paroubkem v Kramářově vile, komunisté podpoří ve sněmovně zatuhlý zákoník práce, komunisté pomáhají ČSSD zablokovat vyšetřovací komise k případu Unipetrol-PKN Orlen i k zásahu proti CzechTeku... Vůdci koalice se kvůli tomu veřejně pohádali, jak už dlouho ne. Je to vážné? Bude to pokračovat až k úzké a trvalé spolupráci ČSSD s komunisty? Zatím se přikláníme k tomu, že ne.
Jakkoli partnerství ČSSD-KSČM v posledních dnech kvete, má také své limity - a to na obou stranách. Paroubek ví, že další prohlubování zjevné spolupráce s komunisty mu může odehnat středové voliče. A že varování před "červeno-rudou" koalicí bude jistě volebním sloganem ODS. Komunisté zase vědí, že odklon levicových voličů od KSČM k ČSSD, k němuž nyní prokazatelně dochází, musí zastavit. Limity spolupráce na levici lze doložit i historicky: mezi sociálnímí demokraty a komunisty vždy zuřil boj, ze strany komunistů přímo vražedný. Nenávist na levici byla v Evropě již před sto lety větší než nenávist třídní, vůči pravici.
Oč tedy jde? Premiér může počítat s tím, že po velkých slovech nakonec staroodborářský zákoník práce neprojde v Senátu a u prezidenta, takže do voleb schválen nebude. Zato před odborářskými voliči se předvede jako ten, kdo dělal, co mohl. Jiná věc je, co bude po volbách. Zatím tomu preference nenasvědčují (podle posledního průzkumu STEM by ODS s lidovci měla 108 křesel), ale za pár měsíců může být varianta menšinové vlády ČSSD s podporou komunistů ve hře. Pokud se dnes srovnává naše a německá situace, tento rozdíl je zjevný: o spolupráci s radikální levicí v Německu nikdo seriózně neuvažuje.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.