Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Limity dobrých zpráv

HN.IHNED.CZ  9. 11. 2005
Nezaměstnanost dále klesla, přestože se na podzim děje většinou opak. A lidí evidovaných na úřadech práce je poprvé po třech letech méně než půl miliónu. Čím to je? Ekonomika roste, příliv investic pokračuje, vývozu se daří. A daří se lépe, než se čekalo. Říjen byl docela slunečný, takže stavební práce mohly nerušeně pokračovat. Má s těmi všemi "dobrými čísly" něco společného vláda a způsob, jak je země spravována, nebo se tak děje vlastně vládnutí navzdory?
Paradoxně platí obojí. I ti, kdo nemají ČSSD v lásce, by měli přiznat toto: Zemanova vláda zprivatizovala banky, Tošovského a Zemanova vláda rozjely investiční pobídky, Špidlova vláda snížila podnikové daně. Podařily se důležité privatizace: Transgas a Český Telecom. Sociální systém začal mírně motivovat k práci.
A proč navzdory? Všichni víme, jak neuvěřitelně složitý, nepřehledný, nabobtnalý a demotivující je tu byrokratický systém, jak těžké je jho živnostníků, na které ČSSD pohlíží pouze jako na zdroj státního příjmu, jak nákladné je kvůli odvodům někoho zaměstnat apod. Člověku někdy zůstává rozum stát nad tím, že lidé v této zemi zůstávají ještě činorodí a energičtí a nepřešla je chuť do podnikání.
Snižování nezaměstnanosti má u nás, bohužel, svou mez a brzy se zastaví. A to i kdyby se růst hospodářství třeba ztrojnásobil. Pokud se totiž zásadní věci nezmění, tak se k oněm třem až čtyřem procentům lidí bez práce, které ekonomové považují v tržním systému za zdravé či normální, přiblížit prostě nedokážeme.
Na trhu práce zůstávají totiž zbytečné tvrdosti a rigidity. Regulované nájemné brzdí mobilitu pracovní síly, odvody z mezd jsou jedny z nejvyšších na světě a zákoník práce je málo flexibilní. A systém sociálního zabezpečení na opravdovou reformu teprve čeká.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.