Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Lze vyhladovět státní zvíře?

HN.IHNED.CZ  11. 11. 2005

Ministr financí Sobotka nechal na svém úřadu spočítat, že snížení daní z dílny ODS by stálo státní pokladnu sto osmdesát miliard korun. Tak velký má být výpadek příjmů. Ekonomové bez partajních legitimací s tímto výpočtem dosti zásadně nesouhlasí, zpravidla očekávají mnohem nižší pokles. Možná je to ale paradoxně škoda.
Reálné nebezpečí takto prudkého výpadku příjmů by znamenalo žádoucí a poměrně radikální zeštíhlení státu. ODS sice slibuje snížit státní výdaje, jenže všichni už víme, jak to mají politici se sliby. S podobným vývojem vždy počítala teorie ekonomů ze školy tzv. supply siders (supply side znamená "strana nabídky"). Sníží-li se podle této teorie prudce daně, dojde k "vyhladovění zvířete". Státu dojdou peníze a nezbude nic jiného než odřezávat návyky a zlozvyky na straně rozpočtových výdajů.
Osobně v teorii "strany nabídky" moc nevěřím, což ostatně není nijak originální postoj. Teorii supply side sice věří Bushovi poradci, vyznává ji názorová stránka deníku The Wall Street Journal a u nás například analytik Pavel Kohout, na většině univerzit světa se ale učí, že to nefunguje, teorie se odbývá posměšným "vúdú ekonomika" nebo "reaganomika". Podle kritiků se příjmy rozpočtu sice sníží, ale výdaje neklesnou, takže země spadne do pasti deficitů a vysokých dluhů. To se stalo v případě Ronalda Reagana a děje se to znovu pod Georgem W. Bushem.
Ale v případě České republiky by to stálo za úvahu, je totiž v jiné situaci. Závazky, které vyplývají z členství republiky v Evropské unii, jsou přísné, svým způsobem připomínají ústavní zákon o vyrovnaném rozpočtu. Ničím takovým Amerika svázána není.
Kde tedy šetřit? Tak například stavba dálnic je u nás doložitelně předražena o desítky miliard korun ročně. Rezervy sociálního systému jsou známy a určitá míra "šokové terapie" by tu neškodila. Kdy jindy umět šetřit než teď, kdy se ekonomice báječně daří?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.