Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Majitelé domů, buďte vlastenci, suďte se!

hn.ihned.cz  4. 3. 2005

"Buďte vlastenci, nesuďte se!" Tak promluvil ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek k českým majitelům domů v souvislosti s rozhodnutím štrasburského soudu v případu Polky Marie Hutten-Czapské. Majitelé si prý mají počkat, až začne běžet vládou připravený plán zrychlených deregulací.
Takový apel se dá ale snadno otočit. Správný vlastenec má mít přece na srdci blaho vlasti. A největším blahem každé vlasti určitě je, když má spravedlivý, přehledný a jednoduchý právní řád. I kdyby to náš stát do budoucna stálo nějakých těch pár desítek miliard, budou ty z hlediska majitelů domů vyhrané soudy velkou investicí do příštích desetiletí: stát si napříště bude dávat pozor a bude měřit všem stejně. Bez ohledu na to, je-li někdo majitel domu, vodárna, distributor plynu či energie.
Na rozdíl od tunelářů, kteří ukradené miliardy převedli bůhví kam, je tu také jistý příslib, že majitelé činžovních domů budou investovat vybrané peníze především do oprav budov, které jim i nájemníkům padají na hlavu. Vyhrané peníze zůstanou tady doma a další "vlastenecký počin" bude znamenat například oživení stavební výroby a přidružených řemesel. Paroubkova plamenná výzva je asi stejně chytrá jako kdybychom my vyzvali jeho, aby se z důvodů vlastenectví vzdal ministerského platu a začal chodit do práce pěšky.
Je tu ještě jeden aspekt věci. Krásně nám ilustruje rozdíl mezi demokracií a demokraturou. V demokratuře nemají zájmy majitelů činžovních domů šanci. Jako voličská skupina jsou a budou přehlédnutelnou marginálií a politikům proto jsou a budou jejich zájmy a práva úplně buřt. Regulovaných nájemníků je a bude nesrovnatelně víc. V opravdové demokracii ale naštěstí existují také soudy, které musí například respektovat mezinárodní smlouvy. A soudy existují mimochodem také proto, aby hájily lidská práva menšin, které každá demokratura ohrožuje.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.