Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Máslo na hlavě v české politice

HN.IHNED.CZ  30. 9. 2005

Rozhodl se již premiér Jiří Paroubek k povolební spolupráci ČSSD s komunisty, nebo se tuto možnost snaží pouze legitimizovat a s ostatními variantami zrovnoprávnit? Leccos by spíše nasvědčovalo prvnímu. Například poslední premiérovy tvrdé výpady na všechny strany. "Zlý muž" si vzpomněl na všechny "nepřátele" své i ČSSD, jen na komunisty ne. Jenže Paroubek se zatím ukázal jako šikovný stratég a určitě si nebude zabouchávat všechny dveře i k jiným variantám. Eventuální neuspokojivý volební výsledek nenechá ve vedení ODS kámen na kameni. Vypadnou-li lidovci z vlády, bude to zase znamenat ohrožení Miroslava Kalouska. Paroubek sám sebe označuje za politického pragmatika a oslabí-li soupeře, na což sází, klidně s nimi po volbách bude spolupracovat.
Dlouhodobým problémem českého politického boje je ale rozmazané máslo na hlavách většiny aktérů. Nejde jen o bytové aféry. Důležitější je mobilizace proti démonickým a zlým komunistům. Ti si démonizaci jistě zaslouží, ale když se o ní snaží ODS, postrádá to na přesvědčivosti. Právě ODS vypustila džina z láhve, když před dvěma a půl lety spolu s komunisty vystřelila prezidenta Klause do jeho funkce.
Jako opozice ODS v parlamentu s komunisty často hlasuje, to jí asi nelze zazlívat. Občanským demokratům ale lze vytýkat, že komunistických poslanců sami klidně využívají, když se jim to hodí. Jde například o vytlačování drobných akcionářů nebo utajování platů manažerů. Ono vytlačování akcionářů je vůbec dobrý příklad. Jak teď varovat před vyvlastňováním, které podle mnohých hrozí od komunistické účasti ve vládě? Představují snad akcie řádově nižší vlastnictví, než je třeba půda?
Historie mobilizování z iniciativy ODS je vůbec tragikomická. Mobilizovalo se v roce 1998 proti levici a nakonec ODS podpořila vládu ČSSD. Už klasik v Rychlých šípech upozornil, jak je nebezpečné volat "pomoooc" jen tak z dobrého rozmaru.
A lidovci to mají také těžké. Komunisty označil Kalousek za "zločineckou organizaci", a přitom s nimi lidovci seděli čtyřicet let v Národní frontě, a to v době, kdy komunistická zločinnost kvetla v plné síle. Minulost lidovců je tedy také zločinná, oni dnes jenom nemají extremistický program.
Komunisty lze dnes charakterizovat spíše jako extremistické než zločinné, i když je to asi pouze proto, že patnáct let nedostali prostor realizovat svůj extremismus v praxi. Skutečnost, že se dnes na komunistické poslance pohlíží jako na běžné, normální kolegy v kravatách a s kufříkem, je odpovědnost všech parlamentních stran bez rozdílu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.