Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Ministr Gaymard a případ Gross

HN.IHNED.CZ  4. 3. 2005  

Francouzský ministr Hervé Gaymard rezignoval poté, co vyšlo najevo, že obývá v Paříži služební byt o velikosti 600 metrů čtverečních, za který daňoví poplatníci platí měsíčně 14 000 eur (420 000 korun). K tomu ještě stát platil tři parkovací místa v nedaleké garáži, dvě chůvy, kuchaře a podobně. Chudák ministr má početnou rodinu: pořídil si totiž osm dětí.
Je jeho briskní rezignace ve světle naší vládní krize důkazem vyšší či vyspělejší politické kultury ve Francii? Určitě ne. Lži a vytáčky francouzského ministra byly přece jen poněkud silnějšího kalibru než v případě Grosse.
Gaymard opakovaně zdůrazňoval, že pochází z chudých poměrů prodavače bot a že nemá žádný majetek. Novináři briskně odhalili, že mu patří byt v Paříži, který pronajímá, pozemky a dům v Bretani i v rodném Savojsku.
Poté, co tvrdil, že nemá žádné peníze, vyšlo najevo, že by měl platit milionářskou daň. Francouzi sice od politiků nečekají, že budou čistí jako lilium (třeba milenka patří ve Francii k dobrým mravům), dokonce si i žádají, aby nežili nuzně. Tohle ale bylo moc i na tamější poměry.
Každý asi ví, že ve věci zlepšování politické kultury a boje s korupcí není dobré inspirovat se v Itálii ani před Berlusconim, ani za Berlusconiho. Pro Francii ale začíná platit totéž.
Každý si ještě pamatuje skandály socialistických ministrů z dob prezidenta Mitterranda. Vyšetřování současného prezidenta Chiraka, které sahá do doby, kdy byl ještě starostou Paříže, bylo zastaveno, protože soud rozhodl, že hlava státu nesmí být volána k výslechu ani jako svědek. Alain Juppé, bývalý předseda vlády a Chirakův člověk, byl minulý rok podmíněně odsouzen za to, že platil pracovníky partaje z kasy pařížské radnice.
Francouzská politická scéna již delší dobu trpí tím, že naprostá většina politické elity jsou kamarádi a spolužáci z jedné školy. A to platí jak pro levici, tak pro pravici. To ale činí z této elity spíše neprostupnou politickou třídu, kde platí trochu jiná pravidla než v běžném životě. A do značné míry to zaručuje určitou beztrestnost. Když je nejhůř, kolegové-kamarádi se o vás postarají. Politika není chápána jako služba, nýbrž jako vstupenka do lepší společnosti.
Kde se tedy inspirovat? Určitě raději v anglosaském světě, ve Skandinávii, v Nizozemsku. A "geografičtí fatalisté" dodají, že míra korupce stoupá od severu na jih a od západu na východ, i kdyby se člověk na hlavu stavěl. Vzhledem k tomu, že Česká republika je asi tak někde v srdci Evropy či v onom pomyslném středu, může si přece jen trochu vybrat, kam svou politickou kulturu přikloní.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.