Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Motýlek, a v ruce vidle

HN.IHNED.CZ  23. 11. 2005
Tlak Davida Ratha na odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové vstoupil do parlamentního finále. Rath žádá kvůli Všeobecné zdravotní pojišťovně dokonce zvláštní vyšetřovací komisi. Tak tedy po pořadě.
1. Již několikrát jsme napsali, že politická vyšetřování organizovaná sněmovnou k ničemu užitečnému nevedou. Daleko lepší by bylo objednat pro VZP u renomované firmy vyšetřovací, tzv. forenzní audit. Osvědčil se před lety při zkoumání financí ODS, nyní by prosvítil veřejné zakázky největší pojišťovny. Ministr jako objednavatel by se předem zavázal zveřejnit výsledky. Nestranná prověrka hospodaření by možná odhalila i jiné "politické vazby" pojišťovny než jen na ODS. Slunečního svitu není nikdy dost.
2. Jiřina Musílková je ve funkci sedm let, není určitě nedotknutelná a může být i vyměněna. Dobré úmysly ale velí počkat na výsledky kontroly a vyhlásit veřejnou soutěž na nového šéfa. Chystá se však podle všeho opak: partajní nominace.
3. Ministr zdravotnictví sice vypadá jako rokokový porcelánový panáček, ale kulturu politické debaty vrací do zemanovského chléva. Motýlek z cukrkandlu, na nohou holinky. Na tiskovkách rozhazuje Rath "materiál" vidlemi: Kalousek má v rodině mafiány, Bendl rozkrádá nemocnice, Julínek s Cabrnochem a Ouzkým tunelují VZP... Co výrok, to pohrůžka žalobou.
4. Ale bez ohledu na to, že to ministr Rath vcelku účelově vytáhl, angažovanost europoslanců Cabrnocha a Ouzkého v projektu elektronických zdravotních knížek IZIP nastoluje vážné téma propojení politiky s byznysem. Ať si poslanci klidně podnikají, neměli by ale týt z veřejných zakázek.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.