Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Může koalice padnout?

HN.IHNED.CZ  23. 9. 2005
Ostrá výměna názorů mezi lidovci a ČSSD zatím pořád vypadá hlavně jako předvolební hra. V ní hodlá premiér Paroubek předvést sílu ("nenecháme se vydírat") a lidovci zas, že jsou vhodní partneři pro příští pravicovou vládu. Jenže slova někdy překročí mez, odkud není návratu. Je možné, že se koalice do voleb rozpadne? Je pravděpodobné, že odpověď zatím neznají ani sami aktéři. Rozpad koalice by však více prospěl ČSSD.
Lidovci jsou strana zvyklá vládnout. Být u moci je příjemné: znamená to přístup k informacím, vlivu a penězům. Takové Ministerstvo dopravy může každoročně ovlivňovat zakázky, v nichž jde o desítky miliard korun. Stojí za to riskovat jeho ztrátu, byť jen na pár měsíců do voleb? Zvýší tak lidovci svůj koaliční potenciál? Patrně ne. ODS stejně nemá po volbách mnoho partnerů na výběr. A když se předseda Kalousek pustil do lítého souboje se Stanislavem Grossem, v průzkumech spíše tratil.
Když se Paroubek pustí do menšinové vlády před volbami, předvede tím, že na to má odvahu a že by se přitom nemusel opírat jen o komunisty. Ekonomika dále poroste - proč nesklízet plody sám, bez partnerů? Ale mělo by to i rizika: menšinová vláda by byla nahrávkou na smeč ODS, která bude tvrdit, že jde o vládu s komunisty. ČSSD si také zúží prostor pro povolební vyjednávání.
Tedy pozor na adrenalin. Po prvním čtení rozpočtu, které "zafixuje" příjmy a výdaje, už není do voleb žádný důvod, pro který by Paroubek lidovce potřeboval.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.