Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Mýtné šité na míru?

HN.IHNED.CZ  27. 1. 2005  
Výběrové řízení na výběr mýtného vypadá jako šaráda, která má zakrýt, že vítěze zakázku za zhruba dvě a půl miliardy je možné si tipnout předem. V podmínkách, které připravilo Ministerstvo dopravy, se praví, že by systém měl "umožnit jednoduchou montáž palubní jednotky". Z toho můžeme vyvodit, že poněkud složitější montáž satelitního systému (nebo výběr v hotovosti) by znamenala bariéru svobodnému obchodu, takže by s ní prý v EU nesouhlasili. Požadavek rychlé montáže splňuje pouze mikrovlnná technologie, v níž je leadrem trhu rakouská firma Kapsch. Krabička s palubní jednotkou se nalepí suchým zipem na čelní sklo kamiónu. Rakouský analogový a kamerový systém je ale zastaralý, již za tři roky má celá unie přejít na satelitní systém.
Ministerstvo tvrdí, že již za dva roky se mikrovlnný systém z výběru mýtného zaplatí. Copak ale zavádíme mýtné, abychom zaplatili něco, co za dva, tři roky nahradíme celoevropským satelitním systémem, který bude stát další miliardy? Je snad účelem mýtného uspokojovat požadavky výrobců všech možných technologií?
Podle všeho je to podobné jako s koblihami. Začne se tvrdit, že EU nařídila zavařování koblih do igelitu, pak se ukáže, že si to vlastně vymyslela ministryně Součková. Kdybychom v Bruselu včas a rozumně vysvětlili, proč musíme přejít na satelitní systém už teď, jistě by nám vyšli vstříc.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.