Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Na cestě k rozpadu

HN.IHNED.CZ  18. 4. 2005  
Sociální demokracie směřuje k výraznému umenšení vlivu, možná k dezintegraci. Není schopna ani pár hodin dodržet dohody, ke kterým se zaváže. Staromódní levicové křídlo asi neodvratně směřuje do náruče komunistické strany. Jenže i tzv. umírnění se nemohou vystát a urážejí se přes média. Padly i výroky o vylučování. Navíc chybí spasitel - dostatečně zkušený, vzdělaný, se světovým přehledem, autoritou, charizmatem. Strana ztrácí schopnost obrody a vnitřní regenerace. Je slabá v obcích, městech, regionech, Senátu. Má málo členů, málo mladých lidí.
Kde jsou témata a ideje a kde je střet o ně? Většina bossů si asi myslí, že voliči budou hodnotit stranu podle toho, jestli ustoupila Kalouskovi, jestli odevzdala lidovcům nějaké ministerstvo. Omyl. To voliče nezajímá. Těm jde o to, jaké ideje strana prosazuje, jak se jim jeví odpovědná. Mimochodem: kde je odpovědnost za evropskou ústavu? To bylo řečí o proevropské vládě a pak zvítězí boj o křesla. Poslanec Jan Mládek vyslovil nedávno blairovskou myšlenku, že levicové strany na Západě se mnohdy jmenují strana práce a že jde o to, přijít s hospodářskou politikou, která zabezpečí na příští desetiletí zaměstnanost. Diskusi ve straně nevyvolal.
Marginalizace ČSSD přitom není ani v zájmu těch, kteří ji nevolí. Potřebujeme stabilní a rozumnou středolevou alternativu k ODS. Lépe se dýchá v zemích, kde se jako kyvadlo střídá u moci rozumná pravice s rozumnou levicí. Každá vládnoucí strana potřebuje inteligentní, odpovědnou a relativně silnou oponenturu. Tu nemůže tvořit extremistická KSČM.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.