Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

NBÚ, Gross a očista

HN.IHNED.CZ  15. 2. 2005  
Stanislav Gross požádá Národní bezpečnostní úřad o prověrku na tzv. stupeň přísně tajné. Pokud ji dostane, nekoupí si tím ale nic jiného než razítko na to, že může ke všem tajným dokumentům a listinám státu, který je členem NATO. Skutečnost, že premiér podle zákona mít prověrku nemusí, ještě neznamená, že NBÚ je tu od toho, aby záplatoval něčí poškozenou reputaci. Prověrkou si premiér pověst nekoupí a nezlepší.
Prověřen byl v poslední době ze strany médií dostatečně. Mohl se bránit účinně, jenže se o to ani nepokusil. Gross v tuto chvíli neví, kdo vlastně půjčil strýci Vikovi. Byl to Rod, anebo ne? Nebo to Gross ví a řekne to jenom inspektorům NBÚ? Zjistí snad NBÚ, jak to bylo s premiérovou diplomkou? Že podobnost s textem centrální banky je náhodná? Zjistí NBÚ, že Barková - společnice premiérovy ženy - není obviněná, když víme od policie opak?
Navíc: aby mohl NBÚ napravovat něčí reputaci musel by za prvé rozhodovat transparentně a za druhé by musel být sám vzorně důvěryhodnou institucí. Jenže neplatí ani jedno, ani druhé. To první asi ani není ze zákona možné. NBÚ je tajná služba. Nikdy se zřejmě nedozvíme, kdo bude Grosse prověřovat a koho všeho a nač se bude vyptávat. Žádné protokoly se nikdy nezveřejní. A nejsou šéfové NBÚ nakonec jmenováni a vybíráni pod dohledem politiků? A ví se, jak se prověřují samotní inspektoři?
Bývalý šéf NBÚ Kadlec se pral v hospodě, pak mu sám premiér nabídl místo v kdysi bezproblémovém podniku Čepro. Opoziční politik oznámil, že mu další ředitel nabízel "zařídit" prověrku, byly tu série podivných výpovědí a podivný výběr podivně drahého sídla. Některé prověrky se vlečou neuvěřitelně dlouho, jiné jdou jako na povel. Sám Národní bezpečnostní úřad se musí ještě dlouho očišťovat, aby mohl seriózně očistit někoho jiného. Náprava potrvá spoustu let.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.