Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Německá krize na ústupu?

hn.ihned.cz  24. 8. 2005
Aktuální prognózy německého hospodářství bychom měli v České republice sledovat se zatajeným dechem. Náš největší soused je logicky největším obchodním partnerem a investorem.

Aktuální prognózy německého hospodářství bychom měli v České republice sledovat se zatajeným dechem. Náš největší soused je logicky největším obchodním partnerem a investorem. Většina ekonomů počítá s tím, že by si Česká republika mohla v příštích zhruba šesti letech bez větších potíží udržet současné tempo hospodářského růstu. Rizikové faktory jsou tu pouze dva: světová ropná krize, srovnatelná s tou v 70. letech, a prohloubení hospodářské krize v sousedním Německu.

Německé paradoxy

Z Německa ale přicházejí poněkud kontroverzní zprávy. Směs deprese a optimismu, chtělo by se říci. Poslední prognózy a jejich paradoxy pochopitelně zaregistrovala a analyzovala všechna velká světová ekonomická periodika. Začněme těmi temnými zprávami.
Ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhla německá ekonomika již podruhé nulového hospodářského růstu. Nezaměstnanost sice začala mírně klesat, ale v Německu je pořád bez práce pět miliónů lidí, tedy 11,6 procenta práceschopného obyvatelstva. Lidé stále váhají s utrácením, u řadových občanů nelze ještě zaznamenat obnovení důvěry ve "světlé zítřky".
A pak je tu nepříliš příznivá politická situace. Od okamžiku, kdy kancléř Schröder vyhlásil v květnu předčasné volby, byly všechny plánované reformy odloženy k ledu. Nikdo nehýbe s daněmi, sociálním státem, zdravotnictvím ani pracovním trhem. Pravicová opozice ještě ke všemu koketuje s myšlenkou zvýšení nepřímých daní. A pokud vznikne v Německu po volbách velká koalice, není jasné, co to bude znamenat pro reformy.
Jsou tu ale také pozitivní zprávy. Spotřebitelská důvěra je sice nízká, ale takzvaná business confidence (podnikatelská důvěra) v červenci raketově vzrostla. Kromě toho vzbudila značný ohlas tři týdny stará analýza nizozemské banky ABN-Amro, která předvídá Německu brzký návrat zářných ekonomických výsledků. Byznysmeni přeci jen vkládají důvěru v to, že nová vláda nastartuje potřebné reformy. Počet volných pracovních míst je dvakrát vyšší než před rokem a německé firmy oznámily, že ve třetím čtvrtletí začnou přijímat více pracovních sil.
Ví se již poměrně dlouho, že navzdory celkovým výsledkům německé ekonomiky se velice daří německým průmyslovým exportérům a rostou zisky firem. Teď podle všeho přichází doba, kdy se zisky firem začínají promítat i do obnovení důvěry mezi podnikateli a investory. Obavy z toho, že se podniky začnou ve větší a větší míře stěhovat do střední a východní Evropy, vedly k tomu, že dělníci jsou ochotni pracovat déle a za méně peněz. Německé průmyslové podniky prošly v uplynulých letech tvrdou restrukturalizací.
Zdá se také, že německé podniky si uvědomily, že musí čelit konkurenci globální, nikoli pouze evropské. Díky nejrychlejšímu růstu produktivity v eurozóně vůbec a díky nejnižšímu mzdovému nárůstu v eurozóně poklesly průměrné jednotkové mzdové náklady o deset procent.

Reformy "zdola"

Ačkoli reformy ztuhlého pracovního trhu zůstaly v Německu podle analytiků kdesi napůl cesty, je zřejmé, že šly mnohem dál než reformy ve Francii či v Itálii. Tam se vlastně dá o reformách hovořit jen stěží. Díky tomu nabývá Německo oproti Francii a Itálii na konkurenceschopnosti. Až třicet procent Němců nyní pracuje v zaměstnáních na půl úvazku nebo v zaměstnáních dočasných. Za poslední rok vzrostl také počet osob samostatně výdělečně činných ze čtyř miliónů na 4,4 miliónu.
Je zjevné, že ztuhlý pracovní trh se sice legislativně uvolňuje pomalu. Flexibilita se ale dere na povrch zezdola, přirozeně a sama od sebe. Vláda sice váhá, ale lidé jsou ochotni k lecčemu, jen když mají nějakou práci. Populární - především mezi studenty - jsou podle týdeníku The Economist například i takzvaná jednoeurová zaměstnání. Za hodinu se platí jedno euro, ale stát vám hradí všechna sociální a zdravotní pojištění.
Podle většiny analytiků existuje značný potenciál růstu cen jak akcií, tak především nemovitostí, které jsou nyní v Německu výrazně podhodnoceny. Je doložitelné, že faktor zvýšené spotřeby domácností a faktor rostoucích cen nemovitostí se vzájemně posilují.
A jsme zpátky u toho nejdůležitějšího. Nejvíce v tuto chvíli záleží na tom, jestli Německo obnoví spotřebitelskou důvěru, jestli Němci začnou nakupovat a utrácet. S tím nejvíc souvisí pokles nezaměstnanosti. Na tom, jakou budou mít Němci vládu, záleží hodně. Platí určitá asymetrie. Vlády mohou zlepšit méně, než si myslí, ale mohou toho zkazit více, než si myslí. Tak například úvahy o zvyšování daní jsou pro Německo doslova sebevražedné.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.