Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Německá rovná daň a dotace zemědělcům

hn.ihned.cz  26. 8. 2005
Pokud by rovnou daň zavedla většina okolních zemí včetně Německa, nezbude Česku než udělat totéž. A to i když bude vládnout například ČSSD.

Angela Merkelová, německá stínová kancléřka z pravicové CDU, oznámila, že jejím favoritem na post německého ministra financí je Paul Kirchhof. Jde o bývalého ústavního soudce a univerzitního profesora, který je nejradikálnějším bojovníkem proti tamějšímu složitému daňového systému. Připomeňme, že Německo má více než sto daňových zákonů, devadesát tisíc daňových pravidel a čtyři sta osmnáct daňových výjimek.

V roce 1995 stál Kirchhof za rozsudkem Ústavního soudu, jímž byla zrušena daň z bohatství, s poukazem, že nikdo nemá právo zbavit občana více než 50 procent jeho příjmů. Před dvěma lety navrhl zavedení rovné daně ve výši 25 procent pro fyzické osoby a firmy. Nepřekvapí, že Kirchhofovu nominaci podpořili liberálové z FDP. Za zjednodušení daní se postavila i bavorská CSU. Šéf parlamentního klubu CSU Michael Glos prohlásil: "Je lepší mít do budoucna jednoduchý daňový systém bez výjimek než mít komplikované daňové zákony, které prospívají jen těm s vysokými příjmy a dobrými poradci".

Pokud by ji nakonec zavedla většina okolních zemí včetně Německa, nezbude Česku než udělat totéž. A to i když tu bude vládnout například ČSSD. Rovnou daň dnes mají pobaltské země, Slovensko, Rumunsko a Rusko. Ale má smysl zavést ji jen tehdy, budou-li zrušeny všechny výjimky, odpočty a odpisy. V tomto smyslu nejsou představy ODS ještě zcela zřetelné
Jak opakovaně upozorňuje deník The Wall Street Journal, je zajímavé, že rovná daň zatím nemá politickou šanci v zemi, kde spatřila světlo světa. Tedy v USA.

Tentýž deník se ve středu tázal, co mají společného mediální magnát Ted Turner, bývalá americká basketbalová hvězda Scottie Pippen, britská královna Alžběta II. a nizozemský ministr zemědělství. Všichni čtyři mají prospěch ze zemědělských dotací, Evropané z miliónových dotací EU. Nová zpráva je, že nizozemský ministr Cees Veerman obdržel pouze za loňský rok dotace ve výši 190 000 eur pro své statky v Nizozemsku a ve Francii.

Když lze dotací v rámci daných pravidel využít, nelze se pak divit, že to každý chytrý a movitý člověk udělá. Potíž je v tom, když lidé typu Veermana spolurozhodují o budoucnosti evropské společné zemědělské politiky. Pak vzniká začarovaný kruh. Dotace měly původně sloužit malým rodinným farmám, mluvilo se o zachování tváře kulturní evropské krajiny. Jenže dotace slouží hlavně bohatým farmářům a protekcionismu.

Přehled politiků, milionářů a celebrit inkasujících dotace do zemědělství můžeme vytvořit i my. Seznamy dotací nejsou tajné od roku 1997, kdy u Ústavního soudu zvítězil se svým podáním proti Ministerstvu zemědělství týdeník Respekt.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.