Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Nevkusný Schröder

HN.IHNED.CZ  12. 12. 2005
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder bude přece jen pracovat pro ruský Gazprom. Zasedne v čele dozorčí rady dceřiné firmy NEGPC, která bude stavět plynovod z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Z hlediska nepsaných pravidel politické kultury, slušnosti i mezinárodní politiky je Schröderovo rozhodnutí špatné a nevkusné. Nic na tom nemění obrana, že jde do firmy hájit zájmy menšinových německých akcionářů.
Za prvé si mohl dopřát delší karanténu, na postu kancléře a poslance Bundestagu skončil před pár týdny. Za druhé přichází do kontroverzního projektu, jejž jako kancléř prosazoval a stvrdil podpisem, a to těsně před odchodem z funkce. Projekt vyvolává mezinárodní spor: trasa plynovodu se totiž vyhýbá dosavadním tranzitním zemím, takže protestuje Polsko i Pobaltí. Za třetí jde o podnik napojený na bývalé komunistické tajné služby.
Ředitel podniku NEGPC Matthias Warnig je bývalým důstojníkem východoněmecké tajné služby Stasi. Za komunismu byl nasazen jako agent do západoněmecké Commerzbank. Přátelil se tehdy i s Vladimirem Putinem, coby ruským špiónem v Německu. Po roce 1989 nebyl Warnig z Commerzbank - jak by se dalo ve slušné společnosti čekat - na hodinu vypoklonkován, ale povýšen. Stal se vrcholným manažerem pro celé teritorium bývalého Sovětského svazu, protože se bance hodilo jeho přátelství s Putinem... Čert ale nakonec vem Warniga, potíž je se Schröderem. Svým angažmá plivl do tváře obětem komunismu, kterých má ve vlastní zemi víc než dost. Ještě nedávno byl kancléřem i těchto obětí.
Celé Německo bezděky dává najevo, že je mu cizí anglosaská politická kultura, která se snaží oddělovat zájmy byznysu a politiky. Schröder nyní výrazně snížil laťku toho, co bude do budoucna možné, tolerovatelné a přijatelné.
Poslední poznámka: ještěže Martin Jahn se svým odchodem do mladoboleslavské Škody Auto projevil víc vkusu. Jde sice o jinou politickou ligu, ale aspoň si vybral firmu, která už dávno nemá s vládou nic společného.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.