Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Nový zákon každý den?

HN.IHNED.CZ  10. 8. 2005
Změny zákonů, které v souvislosti s CzechTekem slibují starostům premiér Paroubek a ministr Bublan, nejsou vůbec dobrý nápad. V Česku již dlouho zuří legislativní mánie. Vyskytne-li se cokoli sporného, hned někdo přispěchá s nápadem měnit zákon nebo přijmout další. Snaha pojišťovat se dalšími paragrafy souvisí i s nechutí nést zodpovědnost za svobodné jednání a rozhodování. Celá tahanice o CzechTek může být nakonec prospěšná v tom, že nám konečně dojde, kudy cesta nevede.
Už dnes máme spoustu norem, kvůli kterým by uskutečnění party nebylo nikdy legální. Jde o ohlašovací povinnost, požární a hygienické předpisy a sto padesát dalších věcí. To ale neznamená, že kvůli tomu, že někde nejsou například záchody, mají okamžitě zasáhnout těžkooděnci a vodní děla. Zde je kořen problému: Zákon-nezákon, je přece logické, že zásah policie má být vždy přiměřený situaci a nebezpečnosti. Pokud technaři zaberou bez souhlasu majitele pozemek, stačí ho například postříkat močůvkou. Základem řešení konfliktů je vždy komunikace a ta se musí i bez zákona zlepšit jak ze strany technařů, tak ze strany policie. Žádný nový zákon nám nepřidá zdravého rozumu, nenaučí slušnému chování, schopnosti naslouchat a nenaučí policii chápat, co je a není přiměřeně.
Česká republika trpí zbytněním právního řádu. Máme tolik norem, že jim rozumí jen právníci a to ještě specializovaní a ještě jenom někdy. Lidé si myslí, že právo je tu pro právníky a ne pro občany. Je zajímavé, že to, co jsme pochopili v ekonomii již před patnácti lety, nám v právu pořád nedošlo. Stále si ještě myslíme, že lze centrálně naplánovat a zákonem podchytit každou situaci, kterou život přinese.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.