Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

O lustracích a Paroubkovi

HN.IHNED.CZ  25. 11. 2005
Napsali jsme již na tomto místě, že taktikou premiéra Paroubka je permanentní testování toho, co je ještě akceptovatelné a co už nikoli. Když ČSSD schválila s komunisty zákoník práce, otestoval si reakci všech: médií, komentátorů, intelektuálů, opozice, elit, spolustraníků, občanské společnosti... Narazil jen do jisté míry, většinou ale tam, kde náraz předvídal.
Tento týden předvedl premiér totéž s lustračním zákonem, jenže narazil na mantinely nejen v koalici a v koaliční smlouvě, ale dokonce - pro někoho možná překvapivě - i ve své vlastní straně. Proti Paroubkovi se postavil například ministr financí Bohuslav Sobotka, který jakožto šéf ministerstva s největším počtem zaměstnanců v zemi možná tuší, proč má ze zrušení platnosti lustračního zákona jisté obavy. Tentokrát premiér narazil více, než si myslel, a proto se ze své pozice rychle stáhl. Prozatím.
O co Paroubkovi jde, je zřejmé. Menšinová vláda s tichou podporou komunistů - premiér tomu říká vláda talentů - je jednou z reálných variant povolebního uspořádání.
Říká se, že komunisté zatím nežádají nic jiného než odměřený průnik do státní správy, do státem spravovaných podniků a na některé diplomatické posty. Bude jim prý stačit, že se vstup do vlády zatím odloží o nějaké ty čtyři roky. Lustrační zákon je jednou z posledních bariér, která může stát "skromným požadavkům" komunistů v cestě. Na rozdíl od kolegů si nemyslím, že těch lidí, kterých se zákon týká, je již málo, protože jsou většinou v důchodu.
Nezapomínejme, že počet agentů, milicionářů, příslušníků StB a aparátčíků se odhaduje na více než sto padesát tisíc lidí, po odečtení adekvátního poměru Slováků na sto tisíc. Byl-li někdo milicionář, aparátčík nebo příslušník StB třeba v pětadvaceti (a takových bylo spousta), je dnes ještě v plných silách. Nejsem si vůbec jist, že bezpečnostní prověrky fungují lépe a spolehlivěji. Veřejnost totiž nemá právo vědět, co se v jejich rámci všechno zkoumá. A skandálů s přidělováním prověrek už byla přehršle.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.