Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

O německé depresi

HN.IHNED.CZ  25. 3. 2005

Německá ekonomika má vážné strukturální potíže. Hans Werner Sinn, prezident Ifo, jednoho z vedoucích německých ekonomických institutů, například zdůrazňuje, že pomaleji než německá ekonomika rostla od roku 1995 v Evropě jedině ta moldavská.
V Berlíně rádi zdůrazňují, že jejich hospodářství má problémy kvůli sjednocení země. Pravdou je, že německý unifikační model selhal.
Každoroční rozpočtový transfer ze Západu na Východ sice činí ročně 85 miliard eur, jenže poměr hrubého domácího produktu na hlavu v pracujícím věku ve východním Německu proti hrubému domácímu produktu na hlavu v západním Německu od roku 1997 klesá. Jsou regiony s třicetiprocentní nezaměstnaností a s tím zase podle všeho souvisí rostoucí extremismus a násilí.
Jenže, když se vezme samotné západní Německo, pak zjistíme, že i to rostlo za posledních deset let pomaleji než jakákoli jiná země západní nebo střední Evropy.
Existuje jedna spíše sociologická než ekonomická teorie, podle které je Německo saturovanou ekonomikou, která neroste především proto, že se už dávno dostala na úroveň, ke které ti ostatní teprve směřují. Podle této teorie mají lidé všechno, co potřebují, a víc už nepotřebují.
Podobně se v devadesátých letech psalo o Japonsku. Každá japonská rodina má tři auta, čtyři televize. Nebylo to prý tak, že Japonci nechtěli utrácet, ale tak, že během devadesátých let neutráceli, protože nic nepotřebovali.
Jenže celá tahle teorie v případě Německa moc nesedí. Německý příjem na hlavu předstihly již před časem například Rakousko, Nizozemsko, Francie a Velká Británie.
Pod tlakem světových závodů ve snižování korporátních daní se německá opozice dohodla s vládou na snížení federální daně ze zisku na slavných slovenských devatenáct procent. Jenže Německo má navíc ještě místní daň ze zisku, takže efektivní korporátní daňové zatížení bude činit i po ohlášeném snížení třicet procent.
Německo je sice druhým největším světovým exportérem, jenže ani podle tohoto ukazatele není všechno zlato, co se třpytí. Čtyřicet procent finanční hodnoty německého exportu stojí na základě předvyrobených a dovezených polotovarů.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.