Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

O půjčce paní Grossové

HN.IHNED.CZ  28. 2. 2005
Leckdo se táže, jak je možné, že eBanka půjčila Šárce Grossové na jakousi divnou, snad už jednou zastavenou zástavu. Není už zase něco shnilého ve "státě českém bankovním", když obyčejný člověk bez zástavy úvěr nedostane, zatímco manželka premiéra najde náruč banky - beze všeho ptaní - otevřenou?
Na západě od hranic manželky předsedů vlád a hlav států až na výjimky nepodnikají, věnují se hlavně charitě. Pokud podnikají manželky ministrů, vysokých státních úředníků nebo členů parlamentu, je pochopitelně nemyslitelné, aby tak činily s obviněnou osobou nebo s někým, kdo působí v oblasti nejstaršího řemesla.
Když už se však paní premiérová či první dáma rozhodne podnikat, pak jí každá soukromá banka ráda půjčí i bez zástavy, pokud není podnikatelský záměr úplně nesmyslný. A realitní projekt Grossové a Barkové navíc působil při letmém ohledání docela chytře a výnosně. Kousek od metra, s výhledem na Prahu...
Banka není charitativní organizace, ale soukromý podnik, který existuje za účelem zisku. Kontakty s rodinou premiéra jsou pro ni výhodné, mohou přerůst v neformální vazbu a bance se otevřou dveře na VIP večírky, recepce a zahraniční cesty. A kdyby náhodou paní předsedová neplatila, manžel jistě vše vyrovná, protože si nebude přát skandál. A kdyby to nevyrovnal, možná se ta "špatná investice" bance stejně vrátí, zvlášť když jako eBanka patří někomu, kdo má nejrůznější zájmy, třeba privatizační.
Neexistuje navíc předpis, který by bankám nařizoval zajišťovat úvěr. Banku zajímá kredibilita a úvěrová historie klienta, podnikatelský záměr a podobně. Zástava je až na posledním místě. Fakt, že ji naše banky zatím vyžadují skoro od každého, je daný jak jejich zkušeností s 90. léty, tak krátkou úvěrovou historií všech klientů. Žádnou takovou povinnost prostě nemají. Takže, problém je všude jinde než na straně banky. Ta se podle všeho zachovala normálně a racionálně.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.