Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

O vítězích a o poražených

HN.IHNED.CZ  8. 4. 2005  

Úspěšný prodej Českého Telecomu je dobrou příležitostí připomenout si, kdo měl pravdu a který slavný profesionál nás vodil za nos. Psal o tom již kolega Miloš Čermák z Lidových novin; jde však o důležité hospodářské téma.
Po politicích mají občané žádat, aby přijali odpovědnost za svoje chyby a omyly. Neplatí to ale jen pro politiky. Mělo by to platit pro všechny, třeba i pro ekonomické analytiky. Telekomunikační analytik Jan Schiesser ze společnosti Atlantik FT byl od začátku spíše než nezávislým expertním analytikem bojovníkem za prodej Českého Telecomu přes burzu.
V Hospodářských novinách Schiesser ještě letos v lednu řekl, že "zájemci nebudou mít možnost seznámit se situací v Telecomu a Eurotelu, a to vyústí v nízkou nabídku. Pak se Český Telecom prodá na kapitálových trzích."
V listopadu například Schiesser v Lidových novinách tvrdil, že "poté, co se zastánci přímého prodeje dostali pod tlak vyvolaný skutečností, že se o Český Telecom zajímají s výjimkou TDC pouze finanční investoři, objevují se zprávy o zájmu strategických investorů. Část těchto zpráv je ale okamžitě dementována."
Panu Schiesserovi je třeba se vší úctou doporučit, aby si našel jiné pole své expertní působnosti. Třeba nějaké jiné odvětví, třeba chemický průmysl. I když možná - chudáci chemici. A novináři se také mohou poučit: Schiessera nebrat!, respektive necitovat.
Nejsem expert na ministerstvo informatiky a neumím hodnotit jeho smysl, ale když už je řeč o Telecomu, pak je jednoznačným vítězem ministr Vladimír Mlynář. Jedině on a poradce premiéra Jan Mládek od začátku prohlašovali, že strategických zájemců bude dost a že dobrá bude i nabízená cena.
Před dvěma lety ministr Mlynář (s nebožtíkem Pedro Pickem) v New Yorku s Verizonem předjednal, že Český Telecom plně ovládne Eurotel. Telecom si na plné ovládnutí Eurotelu půjčil a trh tuto informaci vstřebal dobře. Akcie firmy se od té doby zhodnotily o více než sto procent. Dostane za to ministr nějaké odměny? Asi ne, i když jedna se už chystá a tou je možná jeho trestní stíhání. Tedy bude-li mu konečně doručeno.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.