Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

ODS - dvojí risk

HN.IHNED.CZ  18. 11. 2005

ODS nyní chce více akcentovat téma korupce a slibuje zařídit znovuzvolení Václava Klause. V rámci obou témat ale strana riskuje.
Téma korupce ODS dosud záměrně neakcentovala a změna kursu tedy nepůsobí zrovna přesvědčivě. Podobně se to má s prezidentem. Ten rád říká, že měl před zvolením podporu napříč politickým spektrem. Jenže bez podpory komunistického poslaneckého klubu by to, jak známo, jaksi nešlo. Jak chce dnes antikomunistická ODS zařídit opětovné zvolení Klause prezidentem?
Pořád je pochopitelně možné, že levice nezvítězí a moci se chopí vláda ODS s lidovci. Pokud ale levice vyhraje, jsou ve hře dvě možnosti: velká koalice ODS-ČSSD a menšinová vláda ČSSD.
Co mluví pro velkou koalici? Premiér je pragmatik a s velkou koalicí má zkušenosti z pražské radnice. Pokud pravice volby nevyhraje, nezůstane ve vedení ODS kámen na kameni, lidé z regionů proniknou nahoru. S takto "poníženou" ODS by se uměl Paroubek dohodnout. Je zde i lákavá možnost dohody o změně volebního systému (ta se ovšem vyplatí spíš ODS, vzhledem ke zmíněným osobnostem v regionech).
Menšinová vláda ČSSD je pro Paroubka i prezidentského kandidáta Zemana lákavá a svádí je k tomu jistě i to, že požadavky komunistů se zatím jeví jako velice mírné a krotké. Nechávají se slyšet, že jim bude zatím stačit několik diplomatických postů a průnik na střední manažerské posty ve státní správě. O žádnou "vládu talentů", o které mluví rád Paroubek, ale nepůjde. Ostatně: proč ty talenty nedokáže najít už dnes?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.