Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

ODS je málo vyhladovělá

HN.IHNED.CZ  14. 10. 2005
Adam Drda z BBC podrobil na těchto stránkách kritické analýze opoziční ODS, která působí mdle, bez nápadu, bez šťávy a bez energie (ODS: časy na kanapi skončily, HN 11. října). Jako by to byl předseda vlády Paroubek, kdo pořád energicky útočí s apetýtem opozičního lídra, všiml si trefně Adam Drda. K téměř vyčerpávajícímu výčtu potíží největší opoziční strany bych rád dodal jeden postřeh, který považuji za podstatný.
ODS je podle mne jako celek málo vyhladovělá, málo lačná po moci. Jinak by strana dávno vyměnila lídra a našla by někoho charismatičtějšího, přesvědčivějšího a energetičtějšího. Všimněme si: premiér se vymezuje proti prezidentu Klausovi, Topolánek mu stojí maximálně za občasné nactiutrhání - když mu šumný šéf opozice svou vyšumělostí sám naběhne na vidle.
ODS je strana, které šéfují lidé málo ambiciózní, lidé vcelku pohodlní a se sebou spokojení, je to strana "zkorumpovaná" či rozmazlená mocí. Do značné míry platí daň za své minulé volební úspěchy. Vládne ve většině velkých měst včetně metropole, má pod palcem kraje, kontroluje Senát, dominuje českému zastoupení v Evropském parlamentu. Všechny zmíněné úrovně znamenají výraznou koncentraci moci. ODS z titulu své regionální síly spolurozhoduje o miliardových veřejných zakázkách v oblasti infrastruktury, o zdravotnictví a školství.
Ona rozmazlenost je také dědictvím dělení ekonomické moci v dobách opoziční smlouvy. ODS stále vládne v důležité dozorčí radě Konsolidační agentury, spolukontroluje Fond národního majetku, dobře si rozumí s vedením ČEZ. Pak je tu také "maličkost": řada poslanců bere svou činnost ve sněmovně jako normální výnosné podnikání, v němž plní lobbistické zakázky. Neplatí to jistě o vše a neplatí to jistě jen o ODS. Ale poslanci ODS (i komunisté, mimochodem) se výrazně podíleli na tvorbě či schvalování zákonů o vytěsňování menšinových akcionářů či o tajení manžerských platů.
Říká se, že politika potřebuje jako sůl existenčně zajištěné jedince, protože ti nejdou do politiky kvůli penězům. Pánové Topolánek, Tlustý či třeba Langer jsou hmotně zajištěni docela dobře. Jenže to je užitečné, když politik ví, že mu jde o ideály a veřejnou službu. Je to případ současných šéfů ODS?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.