Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Osm miliard se ukradlo samo

HN.IHNED.CZ  9. 12. 2005

Za celkem osmimiliardový tunel vůči Komerční bance není nikdo odpovědný, peníze se tedy asi ukradly samy. Obvinění byli obžalováni "z porušení povinnosti při správě cizího majetku", ale soudce, který je osvobodil, řekl, že "nejde prokázat úmysl". Pokud ale šlo o systematickou, bohorovnou a okázalou "nedbalost či porušení povinnosti", je to rovno nepřímému úmyslu. A právě to je tento případ. Alon bance dlouho vzorně splácel, ale jen proto, že celé představenstvo banky mu každý rok zvyšovalo o padesát procent objem financování. Fungovalo to cosi jako hra Letadlo. Přestal splácet hned poté, co mu představenstvo v roce 1999 odmítlo navýšit úvěr.
V tom je ale ten zádrhel. Celá věc byla možná odsouzena k neúspěchu, protože odsuzovat celé představenstvo zavání kolektivní vinou. Místo aby vyšetřovatel rozkryl vazby jednotlivých obviněných členů představenstva na oddělení Jiřiny Kaplanové, která obchody realizovala, i na samotného podvodníka Baraka Alona, vzal to všechno šmahem. A podle toho to dopadlo.
Další otázkou je, zda nemá paralelně probíhat soud s Alonem, i kdyby to mělo být v jeho nepřítomnosti. Také by bývalo nebylo od věci spojit kauzu s případem bývalého šéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského. Instrumenty a podstata obchodů byly podobné a podobnou úlohu mělo i vedení banky. Třeba by potom soudce býval lépe pochopil, jak to v bance fungovalo.
Zajímavé je, že Jiřina Kaplanová je souzena za kauzu Chvalovský, ale její soud kvůli BCL se ještě nekonal. Soudy tedy nesoudily realizátorku obchodů, už ale stačily osvobodit její nadřízené.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.