Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Památkáři, hlavy dolů

HN.IHNED.CZ  6. 12. 2005
Šéfové různých státních institucí se v poslední době poroučejí s nezvyklou frekvencí. Jestliže si premiér přál zaujmout gilotinovou razancí, své nové ministry si nemůže vynachválit. Ještě před pádem bývalého ministra zemědělství byli odvoláni šéfové mocných fondů. Pokud však jde o překvapivost a rychlost, všechny překonal ministr kultury Vítězslav Jandák, když bez varování odvolal všechny šéfy památkových úřadů.
Čeští památkáři si možná ani neuvědomují, jak špatnou pověst mají. Kriteria, podle kterých někdy bleskově povolí přestavbu v památkové zóně, a jindy zase naopak donekonečna brzdí, aniž se obtěžují provést "dohlídku" na místě, jsou zhusta nepochopitelná. Systém ochrany památek připomíná spíše rozsáhlou korupčnickou síť. Někteří památkáři sami projektují nebo dohazují spřátelené firmy. Když se tedy celý systém přehází přes síto jako písek na stavbě, bylo by to jen dobře.
Jen kdyby čistky neměly takové vady na kráse. Pozemkový fond se zgruntu obměňuje, až když už je málem rozkradeno. A Jandákovu větrání u památkářů schází jakékoli pojmenování chyb či aspoň kritická analýza situace. Spíš to vypadá, že se ministr díval na jednu kritickou reportáž televize Nova, bouchl do stolu a zařídil exhibici. Nic proti občasnému bouchnutí do stolu. Ale kam může přivést památkovou péči výběrové řízení na nové šéfy, které bude trvat deset dní?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.