Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Parlament pod stromečkem

HN.IHNED.CZ  23. 12. 2005  

Má smysl si pod stromeček přát i cosi z politiky? Koneckonců proč ne. Pro začátek nechám stranou přání megalomanská či nesplnitelná - jako například nový, většinový volební systém - a budu skromně toužit po drobných změnách ve fungování parlamentu.
Nejde mi o to, milý Ježíšku, aby se politici měli rádi či si snad padali do náručí. Politické rivality, třenice, boje a nevraživosti k politice patří. Poslanci by ale mohli zpřehlednit svoji práci. Pokud se například novelizují zákony, ať se tak děje transparentně, nikoli v příšeří. Poslanci stále více k sobě roubují a letují nesourodé paragrafy. Když se novelizuje zákon, ať se o tom ví a nechť se pracuje na základě postupné, detailní práce ve výborech. Jedině tak bude práce dolní sněmovny kontrolovatelná a čitelná, jedině tak se zbavíme podezření, že parlament je bratrstvo rozežírané parciálními zájmy nejrůznějších lobbistů.
Pak jsou tu platy. Ať si poslanci platy třeba ztrojnásobí, tato země prosperuje a může si to dovolit. Politika pak přitáhne lidi schopnější a vzdělanější, sníží se touha po úplatcích a jiných vedlejších příjmech. Ruku v ruce s tím by ale zákonodárci mohli bez výjimky zrušit úplně všechny výhody, náhrady a privilegia. Všechno by si beze zbytku platili sami jako každý jiný člověk. Svým asistentům by mohli dát, kolik chtějí. Kancelář by si mohli otevřít libovolně velkou nebo by ji nemuseli otevírat vůbec. Žádné dopravné, žádné jízdy zdarma. Žádné vyvyšování se nad obyčejné pozemšťany.
Nyní, Ježíšku, přitvrdíme. Jde se na ústavu. Zařiď, prosím, ať si poslanci zruší imunitu, která je vůbec nejrozsáhlejší na světě. Ta má smysl pouze v případě, kdyby hrozilo, že poslanec bude stíhán za to, jak v parlamentu mluvil či hlasoval. Jinak je zbytečná. Trestné činy, jako vraždy, krádeže, korupce či daňové podvody nechť se od počátku vyšetřují jako trestné činy kohokoli jiného.
Náš parlamentní systém by si zasloužil větší rovnováhu mezi sněmovnou a senátem. Pro začátek se sněmovna může vzdát práva zřizovat parlamentní vyšetřovací komise, protože ty stejně nikdy nic nevyšetří. Právo vyšetřovat ať přejde na Senát, tak jak je to zvykem v jiných zemích s dvoukomorovým parlamentním systémem. Senát jako sbor "starších a moudrých" není totiž namočen do oné "přízemní bídy" každodenní politiky. Výslechy svědků pod přísahou by se měly dít v plénu, tak aby je mohla přenášet televize a sledovat veřejnost. Další posílení Senátu si, Ježíšku, budu přát až příští rok. Bylo by toho moc najednou.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.