Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Parlamentní porcování

HN.IHNED.CZ  24. 11. 2005
Sněmovna finišuje s prohazováním jednotlivých výdajů státního rozpočtu. Ty tam a zapomenuty jsou na pár dní hry na pravici a levici: těch dárečků, co poslanci pošlou domů, je skoro za šest miliard korun.
A to je řeč jenom o tom posledním, nejviditelnějším dělení, které probíhá v parlamentu: střecha školy, koupaliště, tělovýchovné jednoty. Ti šikovnější prosadili své návrhy mezi "šlechtou" v rozpočtovém výboru a skutečně prominentní lobbisté dostali své přímo do podkladů Ministerstva financí.
Bohužel, nejde o žádné české exotické specifikum, děje se to všude ve světě. Nikde se nedaří tomuto handlířskému posvícení zatnout tipec. Je to však třeba zkoušet. V USA mají například Unii daňových poplatníků či hnutí Občané proti vládnímu plýtvání, které monitorují jednotlivé poslance. Podle hlasování a návrhů určují největší "plýtvače", tedy ty, kteří jsou oku a peněžence poplatníka nejméně libí.
Pak je důležitá transparentnost. Je třeba přesně vědět, kdo jak hlasoval, kdo co navrhl. Takovou informační otevřenost si může vynutit pouze silná občanská společnost. A pomáhat musí média, která dokáží práci poslanců kvalitně rozkrývat.
Do jisté míry by pomohlo dát zpět větší podíl vybraných daní směrem k regionům a obcím, tam se rozhoduje o něco přesněji a správněji. Je lépe než z Prahy vidět, která škola potřebuje novou střechu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.