Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Paroubek a kampeličky

HN.IHNED.CZ  16. 12. 2005

Předsedu vlády Jiřího Paroubka šlechtí, že nechce odškodnit klienty Union banky, Plzeňské banky, Kreditní banky Plzeň a kampeliček do čtyř miliónů korun, jak si přeje část poslanců. Pokud se premiérovi podaří zařídit mezi poslanci své vlastní strany disciplinu, je možné, že klienti zmíněných institucí se budou muset spokojit s devadesáti procenty vkladů do výše 750 000 korun, tak jak předepisuje zákon.
Dobrých důvodů proti těm "čtyřem miliónům" je spousta. Za prvé jde o hodně peněz (v součtu až o 3,7 miliardy), které stát zjevně potřebuje jinde.
Za druhé jde o to, že když ČNB v polovině 90. let rozhodla o vyšším odškodnění, jednalo se o momentální reakci regulátora na to, že právě v tu chvíli byla silně ohrožena důvěra v bankovní sektor jako celek. Otázka spravedlnosti nikdy nebyla na místě.
Za třetí je důležité, aby byla zachována určitá míra rizika (podle zákona se vrací jen 90 % vkladů), protože je ekonomickým zájmem státu, aby se lidé zajímali o to, zda své úspory ukládají bezpečně.
A nakonec za čtvrté se tu vytváří potenciálně silné korupční prostředí. Co když lobbisté a advokáti, které si klienti platí, nabízejí poslancům podíl na vydobytých penězích?
Premiéra Paroubka naopak nešlechtí spolupráce s bavičem Jiřím Krampolem na společném pojízdném cirkusu. Jde právě o ty kampeličky. Nezbývá než připomenout Krampolovo angažmá ve prospěch První pražské družstevní záložny, která zkrachovala v lednu 2000. Místo rozumné správy peněz investoval šéf záložny Martin Říha například milióny do závodních aut či soukromého vrtulníku. Záložnu propagoval na billboardech právě estrádní světák Krampol. Kromě čtvrtmiliónu na ruku mu záložna zaplatila i oslavu 60. narozenin v ceně jednoho miliónu korun. "Takový ohňostroj měl naposledy Brežněv," pochlubil se v roce 2002 Krampol. Soudkyně Hana Hubáčková tehdy okomentovala Krampolův podíl na zlodějském podniku takto: "Divím se, že za kšefty s kampeličkou a oslavu na úkor družstevníků nebyl stíhán."

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.