Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Pecina kontra Transgas

HN.IHNED.CZ  22. 11. 2005
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže je pod novým šéfem Martinem Pecinou zdánlivě razantnější institucí. Nyní zahájil šetření s firmou RWE Transgas, tedy akci, která ve svém důsledku může pro firmu znamenat pokutu až šest miliard korun.
S pochvalou nového vedení ale zatím počkejme. Za prvé je zřejmé, že úřad být aktivnější prostě musí, protože se toho v poslední době hodně děje. Všude ve světě razantně vzrostly ceny energií a pro ty, kdo topí plynem nebo jezdí autem, bude zdražování velice citlivé téma. Taktéž pro firmy. Světový vývoj je jedna věc, ale hlídá stát dostatečně, aby se na něm monopoly a dominantní firmy zbytečně nepřiživovaly? Za druhé si počkejme na výsledky. Zahájení šetření je jedna věc, nevíme ale, kdy a s jakými výsledky skončí.
Sám Pecina nyní poukazuje na to, že jeden z problémů spočívá v zásobnících plynu, kam Transgas nechce pouštět konkurenci. Není to ale ČSSD, z jejíhož lůna Pecina pochází, kdo privatizoval Transgas a ještě se radoval, že o dosažení tak vysoké prodejní ceny se nikomu ani nesnilo? Nebylo bývalo rozumnější prodat firmu po částech a zásobníky třeba zvlášť? Nebylo by bývalo lepší užívání zásobníků regulatorně a smluvně ošetřit už před privatizací?
Zákazníci by každopádně neměli doufat, že se ceny plynu mohou po případném státním zásahu změnit řádově. Regulace a sankce mohou růst cen pouze mírně ztlumit či zmírnit. Se světovou cenou sami moc nepohneme.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.