Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

PKN i Babiš v potížích

HN.IHNED.CZ  11. 8. 2005  
Polský polostátní petrochemický koncern PKN Orlen má velký problém. Předběžné smlouvy, které firma uzavřela před privatizací českého Unipetrolu s magnátem českého chemického průmyslu Andrejem Babišem a jeho Agrofertem, se nyní zdají Polákům nevýhodné. Poté, co PKN Orlen ovládne Unipetrol, zavázal se odprodat podíly ve firmách, jako jsou Kaučuk, Paramo, Aliachem a Unipetrol, právě Babišovi, a to za tři miliardy korun. Nyní poradci Polákům tvrdí, že hodnota podílů je až třikrát vyšší. Polská strana nyní trousí informace o tom, že je ochotna zaplatit dvě miliardy korun pokuty a od smlouvy s Babišem odstoupit. Polská strana chce zřejmě s Babišem o ceně ještě jednat a vytvořit si pro takové jednání prostor také skrze mediální kampaň, která zatím zuří hlavně v Polsku. Padají i silná slova o úplatcích pro polské a české politiky. Podezřením z korupce se zabývá zvláštní výbor polského sejmu a celou věc začíná vyšetřovat i krakovská prokuratura, která uvažuje i o výsleších českých politiků.
Z toho, co zatím víme, lze říci: hlavním problémem je samotná polská firma. Její vedení se neustále mění - jde o polostátní podnik, se kterým neustále cloumá politické vlnobití. Je nutné připomenout, že dohody mezi Agrofertem, Conocem a PKN Orlen jsou tajné a neměly nic společného s prodejem Unipetrolu, kde byl smluvním partnerem český stát. A sám Andrej Babiš není žádný tunelář typu Koženého, ani furiantský hochštapler typu Junek či Maroušek. Jeho firmy existují, vyrábějí a vyvážejí, vykazují zisk. Na pověsti mu sice ubrala první nezdařená privatizace Unipetrolu, kdy ho vláda vybrala navzdory tomu, že konkurenti předložili vyšší nabídku a on sám později od smlouvy ustoupil - ale fakt, že se přátelil se Stanislavem Grossem, z něj ještě zlosyna nedělá.
Druhá privatizace Unipetrolu proběhla podle všeho normálně. Fakt, že stát z tendru nejprve vyřadil kazašskou státní firmu z bezpečnostních důvodů, je obhajitelný. Proč prodávat strategické podniky diktátorovi Nazarbajevovi a jeho rodině?
Ministr Urban by ale neměl označovat zájem polské prokuratury o české ministry za "neuvěřitelnou drzost". Nařčení z korupce byla vyřčena pod přísahou konkrétními svědky. Na tomto polském požadavku není nic špatného.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.