Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Politici o odměnách: Nic s tím nenaděláme

hn.ihned.cz  4. 1. 2005
Odměny v Telecomu se nám nelíbí, ale nemůžeme s tím nic dělat. Přesně to dnes tvrdí politici, kteří už loni v září kritizovali první sérii odměn pro vedení Českého Telecomu. Většině z nich se nezdají ani nově schválené stamiliónové prémie pro manažery, fakticky s tím ale neudělali vůbec nic.

Jediné, čeho zatím docílili, bylo oznámení několika členů dozorčí rady, že jsou připraveni se odměn vzdát. Kdy a zda vůbec se tak stane? To už nikdo neřekl.

"Já se jich mohu podle zákona vzdát až po té, co je dostanu. Technicky je to tak, že teprve než mi přijdou na účet, řeknu: nechci je. Nemohu se teď vzdát něčeho, co nemám. Tak to právně není možné," tvrdí například Petr Polák, kterého do Českého Telecomu vyslal FNM.

Přitom zejména kvůli odměnám pro dozorčí radu se Telecom dostal do palby kritiky. A to kvůli obavě, že dozorčí rada, jejíž členové mají sami od firmy získat mimořádné odměny, stěží může pracovat jako nezávislý kontrolní orgán.

"Účasti v programu by se rozhodně měla vzdát celá dozorčí rada. Její neustálé váhání ukazuje, že vyčkává, zda se věc usadí nebo bude politický a mediální tlak, aby to udělala," řekl už loni premiérův poradce Jan Mládek.

Mládkova předpověď vyšla, na dozorčí radu už nikdo netlačil, a tak její členové v prosinci schválili další prémie: tentokrát pro manažery. "To snad není pravda," reagoval na toto nejnovější zjištění šéf ODS Mirek Topolánek.

Jeho strana sice už připravila interpelaci na premiéra, dosud jej ale k vysvětlení nedonutila. "My nemůžeme za to, že se premiér interpelacím vyhýbá. Nemůžeme s tím nic víc dělat," dodal Topolánek.

To samé říká i předseda koaličních lidovců Miroslav Kalousek. "Nemyslím si, že motivační program v této společnosti je pro stát prospěšný, ale nemůžu s tím absolutně nic udělat," řekl Kalousek, který se kvůli tomu sešel i s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

Kvůli nejnovějším odměnám chce se Sobotkou mluvit i vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn: "Určitě se ho na to zeptám."

Premiér Stanislav Gross k prémiím v privatizovaném podniku dodnes veřejně nezaujal žádné stanovisko.

Autor/ři: Jan Macháček, Sabina Slonková

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.