Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Politická kultura, Česko v. Západ

HN.IHNED.CZ  29. 4. 2005  

Stanislav Gross před pár dny odstoupil a to je dobrá příležitost k rekapitulaci. Možnost připomenout si, v čem naše politická politická kultura oproti "západní" pokulhává. Vždyť i na Západě se občas korumpuje, lže, uplácí a zametá pod koberec, tvrdí skeptici. I tam se odkládají rezignace.
Nejdůležitějším krokem k očištění politické kultury je omezení manévrovacího prostoru politiky. Všechna pokušení, která mohou otravovat politiku v normální západní zemi, u nás nadále zůstanou. Navíc ale máme celou řadu nezprivatizovaných firem jaksi napůl komerčních a napůl státních, což představuje smrtící mix.
Skutečnost, že stát dosud rozhoduje v ČEZ, Správě letišť, v Čepru, v ČSA a dalších, neskutečným způsobem kazí politické prostředí. V poslední době se hodně mluví například o podniku České lesy, jehož tržní hodnotu někteří odborníci vyčíslují až na 300 miliard korun. Také se mluví o "straně ČEZ", která prostupuje doslova celým partajním spektrem včetně KSČM.
Takže, jak očistit politickou kulturu? Rychle a transparentně zprivatizovat vše, co jde prodat. Je to silnější a rozumnější důvod k privatizaci podniků než potřeba získat z prodeje finance na všechny možné státní útraty.
Zmenšovat stát je důležité i jinými způsoby než privatizací: snížením přerozdělování a zjednodušením a zpřehledněním pravidel.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.