Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Polské pohraničí, české pohraničí

HN.IHNED.CZ  11. 11. 2005

Nejen USA jsou hluboce rozdělenou zemí, dělící se na státy červené a modré. Podobné rozdělení ukázaly, jak známo, nedávné volby v Polsku. Západní regiony (Pomořany, Velkopolsko či Dolní Slezsko), nacházející se na bývalém území Německa, volily Občanskou platformu Donalda Tuska. Naopak východní regiony, které historicky patřily povětšinou Polsku, volily za prezidenta Lecha Kaczyńského.
Západní regiony se ukázaly být více prozápadní, více liberální, více proevropské a více pro svobodný trh a byznys, více otevřené novému. Východní regiony jsou o něco více národovecké, více protievropsky naladěné, více konzervativní, více křestanské, více protekcionistické.
Většina médií to vysvětluje tím, že západní oblasti jsou vyspělejší a mají lepší infrastrukturu, která umožňuje jednodušší kontakt se Západem (Německem a Evropou). "Západníci" jsou v průměru vzdělanější a otevřenější, znají lépe Němce i Evropu a méně se Němců i Evropy bojí.
Jak známo, oblasti České republiky, odkud bylo vyhnáno německé obyvatelstvo, se projevují přesně opačně. Tradičně nejnižší volební účast a nejvíce hlasů pro komunisty můžeme vysledovat ve většině regionů, které se nacházely v Sudetech. Obyvatelstvo těchto regionů je méně vzdělané, méně do světa, nezaměstnanost je tu vysoká a strach z Němců větší než jinde. Často se jako vysvětlení uvádí, že obyvatelstvo Sudet je vykořeněné, bez tradičního vztahu k půdě. To by ale mělo být teoreticky v Polsku podobné.
Takže čím je dán ten rozdíl? Asi jde o to, že Sudety byly do značné míry osidlovány na stranický příkaz a drancovány nejrůznějšími zlatokopy. Polsko se celé přesunulo na západ a lidé vyhnaní z východu osídlili západní území. To je ale jen spekulace. Pro historiky a sociology by to však mohla být zajímavá výzva.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.