Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Poslanci a švarcsystém

HN.IHNED.CZ  25. 1. 2005  
Své asistenty zaměstnávají v tak zvaném švarcsystému poslanci všech stran. Proto je paradoxní, že názory na tento systém zůstávají stejně propastně nesmiřitelné. ODS zřejmě považuje švarcsystém za skvělý a chce ho legalizovat. ČSSD (a de facto celá vláda) zase bere svoje potírání švarcsystému příliš zeširoka, máchá kolem sebe obrovským karabáčem a uniká jí podstata problému. Jak už to tak v Česku chodí, debata je zaslepená, extremistická a vyhrocená.
Je iluzí myslet si, že lze dosáhnout rovnocennosti obou systémů, tedy zaměstnávání na živnostenský list a v regulérním zaměstnaneckém poměru. I kdyby vláda zrušila odvody z mezd, pořád bude pro mnohé zaměstnavatele výhodné tlačit zájemce o zaměstnání do švarcsystému. Zůstávají tu totiž i další regulace, především pak zákoník práce s institucemi, jako je odstupné a podobně. Aby byly oba systémy zcela rovnocenné, musely by se zrušit také všechny pracovněprávní regulace.
Jenže ani odvody z mezd nelze zrušit přes noc. Pro stát představují pohodlný a stabilní zdroj příjmu, téměř tři sta miliard korun ročně! Pokud by někdo přes noc legalizoval švarcsystém, měl by se připravit na to, že na něj brzy přejdou všichni zaměstnavatelé a měl by říci, jak nahradí stamiliardové příjmy rozpočtu. A měl by také přiznat, že chce zadními vrátky zrušit zákoník práce.
Navrhuji debatu v Česku usměrnit. Bavme se o tom, jak snížit odvody z mezd, které jsou nejvyšší na světě. Diskutujme o tom, kde můžeme ve státním rozpočtu šetřit, nebo jak vypadlé příjmy z odvodů nahradíme. A bavme se o tom, jak liberalizovat příliš tuhý zákoník práce. Netvařme se ale, že nám bude lépe bez něj. Zákoník práce má každá civilizovaná země na světě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.