Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Povolební krajina s ČSSD a KSČM

HN.IHNED.CZ  18. 11. 2005

Do parlamentních voleb zbývá nějakých sedm měsíců a vítězství levice, tedy ČSSD a KSČM, předpovídají už dva relevantní průzkumy. Sociologové rádi zdůrazňují, že důležité jsou dynamika a trendy, nikoli ztuhlá čísla momentálních průzkumů. V tomto případě "dynamika a trendy" opravdu nasvědčují k vítězství levice, i když vývoj se zajisté ještě může změnit.
V rámci předvolebního klání v roce 1992 použil prezidentský kandidát Bill Clinton frázi: it is the economy, stupid! (Je to ekonomika, hlupáku!), která měla zdůraznit, proč se vyhrávají nebo prohrávají volby. George Bush starší prohrál, protože se lidé domnívali, že se ekonomice stále ještě nedaří. Ve skutečnosti se jí už dařilo, ale statistika mívá zpoždění, a to je někdy pro politiky u moci fatální.
Českému hospodářství se nyní daří a v takovém případě volič změnu zpravidla nežádá. Ono "zpravidla" je důležité. Můžeme se totiž vsadit, že Špidla i Gross by byli schopni prohrát volby i s dobrým ekonomickým větrem v zádech. Topolánkovi se dnes musí po obou pánech upřímně stýskat.
Předpokládejme, že ČSSD se bude dále stylizovat do polohy ochránce před "nezodpovědnými experimenty ODS" a sázet na to, že v době prosperity jsou lidé spokojeni a vsadí na jistotu. Co na tom, že těch experimentů z dílny ODS zase tolik není: rovná daň například už dávno není experiment, ale vyzkoušený nástroj, který dobře funguje v řadě evropských zemí. Sjednocení sazeb DPH také není žádný hokus pokus, ale dávno vyhlášený (i když opomíjený) politický cíl Evropské unie. Můžeme rovněž čekat, že sociální demokraté budou zdůrazňovat, jak české hospodářství těží z členství v EU a že to byli oni, kdo propagovali naši integraci, zatímco podpora ze strany ODS byla vlažná.
ODS se může pokusit apelovat na to, že pro všechny zjednoduší pravidla, omezí byrokracii a usnadní život živnostníkům a podnikatelům. Jenže živnostníků je u nás málo a stále jich ubývá.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.