Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Presumpce neviny i ve sportu

HN.IHNED.CZ  26. 8. 2005

"Armstrong je podezřelý z dopinku" hlásala v úterý česká, ale i světová média. Důvodem je článek francouzského deníku L'Equipe, který tvrdí, že v šest let starých vzorcích moči slavného cyklisty se našla zakázaná látka - krevní doping erytropoetin. Před šesti lety neexistovala technologie, která by jej dokázala odhalit, dnes už to jde. Jenže laboratoř, která testy prováděla, to odmítá komentovat. Zůstává u mediálního osočení.
Proto je překvapivé a znepokojivé, jak rychle přicházejí novináři s jasnými soudy. Za všechny ocitujme část komentáře Martina Prachaře, který se objevil v úterních Lidových novinách: "Horší variantou by bylo, kdyby kvůli "legendě" bylo podezření zamluveno do ztracena. Přestože od možného obvinění uplynulo šest let a Armstrong letos v létě ukončil kariéru, Američan je na tahu. Peníze mu sice zůstanou, ale morální kredit ztrácí. Ve sportu neexistuje presumpce neviny. Armstrong musí dokázat, že průsmyky pokořil čistý."
Tak pozor! Presumpce neviny existuje i ve sportu, protože civilní soudy a pravidla jsou naštěstí nadřazeny uzavřenému společenství sportovních svazů. Připustit, aby tomu tak nebylo, by bylo pro sport ještě mnohem horší než používání zakázaných látek. Pokud nějaké společenství presumpci neviny neuznává, je to společenství od základu odpudivé. Novináři by si ke všemu ještě přáli, aby platilo osočení mediální. Vždyť výsledky nemají, a neukázali ani žádné razítko!
Američan nemusí francouzskému časopisu dokazovat vůbec nic. Navíc ani nemůže. Copak si schovává někde v lednici zapečetěné vzorky vlastní krve z každého dne své sportovní kariéry?
Další potíží je aplikování povýšených morálních soudů na aktéry dopinkových afér. Každý rok se něco nového zakáže a něco nového vymyslí. Vrcholoví sportovci se pohybují na hraně, někdo občas přepadne za ni. Za překročení pravidel lze snad ještě vylučovat, moralizování ale stojí na vodě. Je snad normální a čestné přebývat v jakýchsi kyslíkových stanech (Kateřina Neumannová), nechat si cokoli píchat do žíly, i kdyby to byla glukóza (Roman Šebrle) jen proto, že se to dnes ještě smí?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.