Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Prezident a vědci aneb O chudobě

HN.IHNED.CZ  24. 6. 2005

Na středečním setkání s vědci z Mikrobiologického ústavu citoval Václav Klaus filozofa a sociologa Karla Poppera, který rád říkával, že pro vědu "je lepší chudoba než opulentní život, který ubíjí myšlení". Vědcům, kteří si stále stěžují na nízké platy a nedostatek prostředků na bádání, prezident sdělil, že se mu tento citát líbí.
Hlava státu ráda provokuje a dalším památným výrokem proneseným v pravou chvíli na pravém místě opět dozajista dosáhne toho, že se o jeho osobě a myšlenkách bude diskutovat. Cíl je vlastně už splněn, obhájci a odpůrci prezidenta žhaví pera (pokud už dokonce nedopsali). Ostatně, vyjádří se i autor diáře.
Sama Popperova myšlenka je dozajista skvělá, lze ji ovšem snadno rozšířit. Nevztahuje se pouze na vědu a vědce, ale prakticky na cokoli. Opulentní život není dobrý nikdy a pro nikoho, a příjemné není ani ubité myšlení, což ví každý, kdo se myšlením živí. A to už dávno nejsou jenom vědci, platí to dnes pro valnou část populace každé vyspělé země. Pro novináře, manažery i prezidenty.
Václav Klaus zhusta vychází z nevyřčeného předpokladu, že to, co si prožil on (případně to, co napadlo jeho), je skvělé i pro ostatní. Za komunismu Klaus opulentním způsobem opravdu nežil. Bydlel skromně s rodinou v paneláku, dojížděl v trabantu na chalupu. Neodradilo ho to od zájmu o ekonomickou vědu, pořádal bytové semináře. Klaus se o vědu zajímal a slouží mu ke cti, že tak činil, aniž mohl tušit, že mu to bude někdy v životě z finančního hlediska k něčemu dobré. Vždy si přál být vědcem, jenže: byl jím někdy doopravdy? A pokud snad ano, dosáhl vyšší než provinční úrovně? Čestné doktoráty a přednášky ve světě po roce 1990 se nepočítají, na ty byl prezident zván coby ministr financí, předseda vlády, šéf opozice nebo hlava státu. S vědou ani pseudovědou to vůbec nesouvisí; s jeho provokativními názory ano.
A jsme u toho: česká věda potřebuje dosáhnout světové úrovně anebo k ní alespoň mířit. Lze spolehlivě doložit, že země, které do vědy hodně investují (a to nejen do přístrojů, ale především do lidí), dosahují nesrovnatelně lepších výsledků než země, kde odkazují vědce do patřičných mezí s poukazem na asketickou chudobu, která přece šlechtí zvídavého ducha.
Rusové rádi říkávají, že mají hlubokou zadumanou duši. To prý činí celou jejich civilizaci a kulturu hodnotnější, než je ta povrchní, materiální, západní. Jenže ta povrchní civilizace, kde se z pohledu Orientu příliš poměřuje penězi (a to - Bůh nás chraň - i ve vědě!), dosahuje daleko lepších výsledků než civilizace rádoby asketické či hlubokodušné: od dětské úmrtnosti až třeba po léčbu rakoviny.
Prezident chtěl možná pouze naznačit něco ve smyslu, že "peníze nejsou v životě všechno", trochu zkrátka popíchnout. Estetický dojem by byl asi o dost lepší, kdyby o tom řečnil třeba mezi bankéři než mezi shromážděnými biology s dvaceti či třiceti tisíci hrubého.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.