Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Příklad z nemocnic

HN.IHNED.CZ  8. 3. 2005  
Nemocnice, které získaly do své správy kraje, během jednoho roku poměrně razantně vylepšily své hospodaření. Jeden rok je sice příliš krátká doba na nějaká radikální hodnocení, již nyní ale lze říci, že i u nás se potvrzuje to, co ve světě vědí již dlouho. Je dobře, když stát deleguje vlastnickou kontrolu nad nemocnicemi (a nejen nad nimi) o stupínek či dva níže, tedy na regiony. Odpovědnost je jasnější. Lidé dnes vědí, kdo je jejich hejtman. Případní viníci nepořádků (radní a hejtmani) mohou být ve volbách voláni k odpovědnosti. A naopak mohou voliči v krajských volbách honorovat ty, kteří přesvědčí, že umějí hospodařit a nad hospodařením vykonávat dozor. Stát je prostě na tyto věci příliš daleko, odpovědnost se rozplývá.
Ukazuje se, jak je dobře, že neuspěli sociální demokraté, kteří chtěli krajům zakázat převod nemocnic na akciovky. Například vůbec nejlepší výsledky vykazují nemocnice v Plzeňském kraji, které byly převedeny na akciové společnosti všechny. Zároveň je ale prospěšné, že i nadále budou existovat různé druhy vlastnictví kvůli jisté vnitřní konkurenci.
Převedení nemocnic na kraje a právo vytvářet akciové společnosti je ale pouze prvním krokem, které zdravotnictví potřebuje. To zlepšené hospodaření dokonce není bez reforem dlouhodobě udržitelné. Je třeba například posílit roli pojišťoven, změnit lékovou politiku, posílit spoluúčast.
Systém zdravotnictví potřebuje více trhu, více konkurence, více transparentnosti a více dynamiky. Zvykněme si ale také na to, že trh s sebou nese i nejistotu a kromě úspěchů i nezdary. Zdravotnictví bude efektivnější, ale jednou za čas se prostě nějaká ta pojišťovna či nemocnice položí. Taková bude realita, stačí když tomu nebudeme říkat katastrofa.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.