Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Problém má jméno Řežábek

HN.IHNED.CZ  10. 2. 2005

 

Zítra má Václav Klaus jmenovat na pražském Hradě čtveřici nových členů bankovní rady ČNB. Jde o nejsilnější prezidentskou pravomoc. Nejen proto, že Česká národní banka je nejmocnější ekonomickou institucí ve státě. Tato pravomoc není navíc - narozdíl od jmenování ústavních soudců - ničím limitována.
Proč je to tak v naší ústavě zařízeno? Patrně hrálo roli to, že v době, kdy byla sepisována, ještě například neexistoval Senát. Každopádně je systém nastaven špatně.

Bez diskuse a vysvětlení

Logiku má jistě to, že do jmenování šéfů emisní banky nemá co mluvit vláda, případně Poslanecká sněmovna, která schvaluje státní rozpočet. Kandidáty na členství v bankovní radě by ale mohl schvalovat například Senát, jehož pravomoci v hospodářské politice státu jsou slabé.

Tato prezidentská pravomoc zůstává tedy u nás bez kontroly a protiváhy, což není nikdy dobře. Ve světě je běžné, že kandidáti na vedoucí posty v centrálních bankách procházejí podobným "grilováním" v legislativním sboru jako kandidáti na ústavní soudce.

Na veřejných slyšeních se tak mohou senátoři (kupříkladu) vyptávat kandidátů na jejich názory a profesní způsobilost. Pokud toto v ústavě nemáme a stejně se považujeme za otevřenou liberálně-demokratickou společnost, pak by mělo být logické, že ona slyšení nahradíme alespoň veřejnou diskusí. Pokud nechce být hlava státu považována za jakéhosi autokrata orientálního typu, měla by širší okruh kandidátů oznámit s dostatečným předstihem.
To vše by mělo médiím a veřejnosti umožnit tázat se kandidátů na všechno možné. Stejně tak by měl prezident vysvětlit, jakým způsobem vybírá a s kým o výběru diskutuje.

Jmenování bankovní rady nebylo bez problémů ani za prezidenta Havla. Nutno ovšem přiznat, že při posledních dvou "jmenovacích várkách" Václav Havel oznámil nominace alespoň několik týdnů předem.

Kontinuita je zachována

Klaus novinářům pouze vzkázal, že budou překvapeni a čtrnáct dní před ceremonií pak řekl v Davosu reportérům z agentury Reuters, že jména, která se objevila v médiích, "sedí". Diskuse žádná. Hrad mlčí jako hrob. Jak se seriózně vyjadřovat k drbům a spekulacím?

V tuto chvíli už víme z mnoha nezávislých zdrojů, kdo bude zítra jmenován. Dobrou zprávou je, že dalších šest let zůstane ve funkci guvernér Zdeněk Tůma. Tůmu šlechtí, že si místo udržel, aniž by prováděl názorové veletoče. Roli jistě hrálo to, že Klaus si je jako ekonom vědom toho, že trh by špatně vstřebával názorové zemětřesení ve vedení banky.
Měnová politika se nemůže vyvíjet ve skocích či přerušovaných poryvech. Kontinuita musí zůstat zachována. Kromě těch, kterým ještě nevypršel termín, jí reprezentuje Tůma. Ví se, že v případě guvernéra ČNB Václav Klaus dlouho přemýšlel také o Vladimíru Dlouhém, nakonec si vybral Tůmu.

Další dva budoucí radní Miroslav Singer a Robert Holman patří mezi prezidentovy názorové satelity, pro Singera to platí především v poslední době. Singer i Holman jsou kritici rychlého přijetí eura. Oba jsou ale akademicky vzdělaní a měnové politice rozumějí.

Václav Klaus má nárok vybírat si lidi názorově blízké. Prezident je navíc konzistentní kritik projektu eura a jmenováním euroskeptiků Singera a Holmana učinil pouze to, co se od něj očekávalo.

Bylo přece jasné, že Klaus v maximální možné míře využije svoje pravomoci k nabourání evropské integrace, tedy i eurozóny. Do euroskeptické pozice Klaus koneckonců postupně přesouvá a zatlačuje i Ústavní soud. Kdo je tím dnes překvapen, byl prostě naivka.

Šok i pro otrlé

Post v bankovní radě pro Pavla Řežábka, který se svou ambicí již nejméně rok netajil, je na druhou stranu veliký šok i pro otrlé. Dokonce i pro ty, kteří od prezidenta nic dobrého nečekají.

Každý si vzpomene, jak chtěl Klaus přezkušovat z angličtiny ministra průmyslu Milana Urbana. Řežábek ale anglicky ještě nedávno vůbec neuměl, teprve před rokem odjel na intenzívní kurs na Maltu. Praxe pro práci v bankovní radě? Potraviny Příbram. Články na téma měnová politika v odborném tisku? Nula. Popularizační texty v denním tisku? Zase nula.
Klaus kdysi označil viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera za rychlokvašku. Jaká kvaška je potom Řežábek? Proslýchá se, že na jeho jmenování tlačili poslanci Miroslav Kalousek a Vlastimil Tlustý.

Proč jim ale Klaus, je-li to pravda, vyhověl? Jde mu snad o to, aby měl v centrální bance loajálního informátora? Důležitým předpokladem dobré práce centrální banky je, aby její vedení představovalo tým, který může pracovat v atmosféře vzájemné důvěry. Otázka je, jak to s Pavlem Řežábkem půjde.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.