Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Proč Kadlec končí v Čepru

HN.IHNED.CZ  26. 8. 2005

O hospodářských potížích státem ovládaného strategického podniku Čepro jsme v HN psali poprvé letos na začátku roku. Ve firmě byl, slušně řečeno, nepořádek. Ztrácely se soudní obsílky, a jakoby na zlost zrovna ty, které se týkaly soudních jednání, ze kterých firmě mohly plynout miliardové ztráty. Tím to neskončilo. Firma během jara prodávala pohonné hmoty podnikatelům, kteří ji nezaplatili s poukazem na to, že jsou majiteli pohledávky, o které jedná soud.
Ohrožené Čepro si tedy ani po propuknutí skandálu nedokázalo ohlídat, komu prodávat a komu ne. Jeho ředitel Tomáš Kadlec nebyl žádný špičkový manažer, neměl k funkci odborné předpoklady. K tomu si můžeme přidat i nepěkný skandál s rvačkou v baru ještě z doby jeho působení v NBÚ. Když to sečteme, tak nám vychází, že odvolán měl zkrátka být už dávno.
Proč to tedy trvalo tak dlouho a proč se to děje právě teď? První rovina je politická. Zdá se, že Paroubek chce ukázat, že se bude zbavovat Grossových lidí a oslabovat pozici předsedy strany. Chce také předvést rozhodnost: Gross se rozhodnout neuměl, já to umím.
Na trhu se ale spekuluje o tom, že v Čepru potřebuje získat vliv Andrej Babiš, poté, co mu pohasíná naděje, že získá od polského PKN Orlen potřebné firmy z privatizovaného holdingu Unipetrol. Nový šéf Čepra Pavel Švarc má s Babišem dobré vztahy. Vláda by bývala nejlépe rozptýlila podezření a šuškandy tím, kdyby manažera vybrala v transparentním výběrovém řízení. Třeba inzerátem v Economistu či Financial Times.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.